16 Ekim 2021, Cumartesi

Biden Yönetiminden Patent Açıklaması

Biden yönetimi, küresel olarak daha fazla aşı üretilmesine yardımcı olmak için patent korumalarının kaldırılmasını destekleyeceğini açıkladı.

Biden yönetimi Çarşamba günü Covid-19 aşıları için fikri mülkiyet korumasından feragat etmeyi desteklemek için açıklamada bulundu. Bu açıklama, Hindistan ve Güney Amerika’da salgın artarken patent kurallarını askıya almaya yönelik uluslararası çabalar için bir dönüm noktası niteliğinde.

NYT’daki habere göre; Amerika Birleşik Devletleri, aşı üretimini artırma çabasıyla fikri mülkiyet korumalarını askıya alma önerisi üzerine Dünya Ticaret Örgütü’nde ısrarcı olmuştu. Ancak Başkan Biden, Demokratların birçok kongre üyesinden önerinin arkasında durması için giderek artan bir baskı altına girdi.

Çarşamba günü erken saatlerde, Dünya Ticaret Örgütü (W.T.O.) fikri mülkiyet korumalarından feragat etme konusunda başka bir tartışma turu düzenledi. Feragat teklifinde bulunan Hindistan ve Güney Afrika, ülkelerin dikkate alması için gözden geçirilmiş bir plan hazırlarken, önümüzdeki haftalarda daha fazla görüşme yapılması bekleniyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün genel müdürü Ngozi Okonjo-Iweala, üyeleri plan metni üzerinde müzakerelere devam etmeye çağırdı.

Örgütün Genel Konseyinin bir toplantısında, “Önümüzde gerçek bir metinle oturduğumuzda ileriye doğru pragmatik bir yol bulacağımıza kesinlikle ikna oldum,” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi’ne Geri Döndü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) üç yıl önce ayrıldığı İnsan Hakları Konseyi’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir