21 Eylül 2021, Salı

Bitcoin’i Üç Yıllığına Yasaklamayı Hedefliyorlar

New York içerisindeki kripto para madencileri, şu an taslak halinde olan bir yasa teklifinin kabul edilmesi ile beraber üç yıl boyunca hiçbir şekilde madencilik yapamayabilir veya iş modellerini değiştirmekle yükümlü kılınabilir. New York Senatosu’nun 6486 numaralı yasası, Demokrat Senatör Kevin S. Parker tarafından öne sürüldü ve anında tepki çekti. Yasayı teklif edenler göre Bitcoin’i Üç Yıllığına Yasaklamayı Hedefliyorlar.

Parker, Telekomünikasyon ve Enerji Komitesi Başkanı konumunda ve bu sebeple enerji odaklı yasa tekliflerinde bulunuyor. Yasa henüz başka senatörlerin desteğini almasa da Demokratların dayanışması nedeniyle bunun geçebileceği tahmin ediliyor. Peki bu taslak tam olarak ne içeriyor?

Kripto Para Madenciliği Sekteye Uğrayabilir

Yasa ile Bitcoin’i Üç Yıllığına Yasaklamayı Hedefliyorlar. Kripto para madencilik tesislerinin faaliyetlerini durdurma ve bunları askıya alma ile ilgili maddelere sahip. Bunun fosil tabanlı enerji kullanan kripto para madenciliğinin çevreye verdiği zararı azaltmak için öne sürüldüğü de belirtiliyor. Yasa aynı zamanda madencilik merkezlerinin daha sıkı regüle edilmesini ve çevreye verdikleri önemin arttırılmasını da hedeflemekte. Digiconomist tarafından yapılan bir analiz, küresel madencilik ayak izini yılda yaklaşık 53 megaton karbondioksit olarak ortaya koymakta. Bu, İsveç’in tüm karbon emisyonlarına eşdeğer.

New York içerisinde zaten tartışmalı bir konu olan Bitcoin madenciliği bu taslağın onaylanması durumunda ise zor bir duruma düşebilir. Buna ek olarak kısa süre önce Çin Başkanı tarafından yapılan açıklamada da Çin’in karbon emisyon hedeflerine uyacağı vurgulandı. Bunun için ise ülkedeki Bitcoin madencilerinin ciddi yaptırımlara maruz kalması bekleniyor.

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin üretim işlemidir. Finansal transferleri sağlayan, yapılan finansal işlemleri onaylayan ve yeni Bitcoin’lerin üretimini sağlayan bir yapıdır.

Bitcoin madenciliği (BTC Mining), Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisiyle işler. Zincirdeki full node’lar sayesinde Genesis Bitcoin’den itibaren gerçekleşen bütün işlemler kayıt altında tutulur ve Miner Node’ların anlık çözmeye çalıştıkları problemlerle Bitcoin üretme işlemi gerçekleşir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler madenci (miner) olarak isimlendirilir.

Bitcoin (BTC) madenciliğini bir nevi, modern zamanın altın aramasına benzetebiliriz. Ne kadar katkı sağlarsanız o kadar Bitcoin kazanırsınız, yani ne kadar çalışırsanız o kadar çok kazanırsınız. Güçlü bilgisayarı olup daha fazla ve güçlü donanımı olanlar daha çok kazanabilir. Bitcoin’in ilk zamanlarında, bilgisayar işlemcileri ve grafik kartlarıyla Bitcoin üretimi mümkünken, şimdilerde bu durum mümkün değil. Bunun için ASIC Miner’a (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) sahip olmak gerekmekte. Tek amacı Bitcoin üretmek olan bu cihaz, bilgisayarınızın USB bölümünden bağlanılıyor. Bu sayede evde kendi bilgisayarınızdan Bitcoin üretmek diğer adlarıyla Bitcoin madenciliği yapmak veya Bitcoin kazmak mümkün hale geliyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erbil Ziyareti; “CHP’nin Kürt Politikası Seçim Kazanmakla Sınırlı Değil”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında bir heyet, 5-8 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir