30 Haziran 2022, Perşembe

Böke: İktidar, Çiftçiye 210 Milyar Lira Borçlu

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke başkanlığında CHP’li 30 milletvekilinden oluşan heyet, İzmir’in 8 ilçesinde saha çalışması başlattı. İki günde 190 köyü ziyaret edecek olan heyet, kooperatif ve odaların yanı sıra çiftçi, üretici ve yurttaşlarla bir araya gelip dertleri dinleyecek. Tarım Kanunu’na göre iktidarın her yıl milli gelirin yüzde 1’ini çiftçiye destek olarak vermesi gerektiğini söyleyen Böke, “Çiftçiye bu desteğin yarısını bile vermiyorlar. İktidar, çiftçiye 211 milyar lira borçlu. Türkiye’nin kaybedecek bir günü bile yok. Erken seçim, derhal seçim” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke başkanlığında İzmir ve Türkiye’nin farklı illerinden CHP’li 30 milletvekilinden oluşan heyet, CHP İzmir İl Başkanlığı koordinasyonunda saha çalışması başlattı. CHP heyeti, bugün Kınık, Bergama, Aliağa ve Menemen’de köylere gidecek; kooperatif ve oda ziyaretlerinin yanı sıra yurttaşlarla bir araya gelecek. Çiftçinin ve yurttaşın dertlerini dinleyip çözüm üretmeye çalışacak. Heyet, yarın da İzmir’in Kiraz, Bayındır, Beydağ ve Tire ilçelerinde temaslarda bulunacak.

İzmir’in 8 ilçesinde yapılacak saha çalışması öncesi CHP İzmir İl Başkanlığı’nda milletvekilleri ile birlikte basın açıklaması yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Türkiye’nin tarımsal üretimde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

“TÜRKİYE REFAHA KAVUŞANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Ziyaretlerde çiftçi ve yurttaşın dertlerine ortak olacaklarını ve çözüm önerilerini paylaşacaklarını belirten CHP İzmir İl Başkanı Yücel, şunları söyledi:

“AKP iktidarının başarısız, liyakatsiz ve adaletsiz şekilde yönettiği ülkemizde ekonomik darboğazın yarattığı çöküntüyü en ağır hisseden çiftçi ve üreticilerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek için yola çıkarıyoruz. Dış politikadan ekonomiye, hukuk sisteminden eğitim ve tarıma kadar tüm sorunların ana kaynağı olan tek adam yönetiminin açtığı yaraları iyileştirmek, halkımızın taşıyamadığı yükleri kaldırmak, aydınlık bir Türkiye’de yeniden refah içinde yaşamak, ancak dostlarımızla birlikte kuracağımız Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ile mümkün. Siyasi iktidarın yaratmaya çalıştığı yapay gündemler ya da herkesi terörist ilan ederek kutuplaştırmak yerine halkın gündemiyle ilgileniyor, Türkiye’yi karanlıktan kurtaracak projelerimiz ve kadrolarımızla halkın karşısına çıkıyoruz. Birilerini zengin etmek için yapılan geçiş garantili köprü ve otoyolların, millet açlıktan kırılırken 3-5 yerden maaş alan bürokratların, liyakatsizliğin ve beşli müteahhit çetesine aktarılan yüzlerce milyarın hesabı, ilk seçimde AKP iktidarı ve Erdoğan’dan sorulacaktır. Bu tablo ülkemizin kaderi değildir. Bu, siyasi iktidarın bir tercihidir. Milletimize reva görülen bu kadronun nasıl değişeceğini toplumun tüm kesimleriyle paylaşıyoruz. Gündemi belirleyen, sorunlara çözüm üreten, kimsesizlerin kimsesi olan genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla ve örgütümüzle halkının her zaman yanında olan bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Ülkemiz aydınlığa ve refaha kavuşana kadar durmayacağız.”

“GIDA ENFLASYONU ŞAHLANMIŞ UÇUYOR”

Selin Sayek Böke de tarım alanında uzmanlaşmış milletvekillerinden oluşan heyetle çiftçinin ve üreticinin sorunlarını dinleyip çözüm arayacaklarını vurguladı. Böke, İzmir’in 8 ilçesinde yoğun bir saha çalışması yürüteceklerini ve 190 köyde yurttaşlarla bir araya geleceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Halkımızın sorunlarını dinleyeceğiz, çözüm üreteceğiz. Türkiye, tek adam rejiminin kurduğu düzen nedeniyle çok yönlü bir krizin içerisinde. Ekonomik buhran iliklerimize kadar işlemiş vaziyette. Hayat pahalılığı günden güne artıyor. İktidar, enflasyonu dizginlemek için çaba bile harcamıyor. Gıda enflasyonu şahlanmış uçuyor. Son bir yılda yumurtaya yüzde 70, domatese yüzde 70, tavuk etine yüzde 69, patatese yüzde 58 zam gelmiş. Üstelik bunlar TÜİK’in makyajlı rakamları. Kurutulmuş mangolar, suyu sıkılmış ejder meyveleri eksik olmayan saray mutfağında masraflar yüzde 65 artmış. Bunun hepsini vergilerimizle ödemişiz. Saraydan market alışverişine çıkılmış; et, süt, yağ almadan abur cuburla doldurulan sepetlere bin 2 lira ödenmiş. AKP Genel Başkanı, utanmadan, kuş sütü eksik olmayan sarayın masraflarını ödeyen halka ‘Fiyatlar gayet normal’ diyor. Cumhuriyet’in tüm kurumlarını özelleştirmiş, bir aile şirketi olan Varlık Fonu’na her şeyi devretmiş, sonra dönmüş ‘Bin tane market kuracağız’ diyor. Patatesi, soğanı ve kebapçıyı terörist ilan ediyor. Sorunu çözecek çareyi üretmek yerine algıyı yönetmeyi seçiyor. Ama artık bunu da yapamıyor.”

BÖKE’DEN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Türkiye’nin sorunlarının çözümsüz olmadığını söyleyen Böke, şöyle devam etti:

“Sorunun iktidarda olduğu ve düzenden kaynaklı olduğu çok açıktır. Sadece enflasyon verisine bakmak yeterli. Fiilen başkanlık rejimine geçtiğimiz 2014’te enflasyon 9,54, resmen tek adam rejiminin kurulduğu 2018’de ise yüzde 15,8. Bugün ise yüzde 20’lere dayandı. Tesadüf değil, kader hiç değil. Değiştirmek mümkün. Güçlendirilmiş parlamenter demokrasiye ihtiyacımız var. Biz mutlaka kuracağız. Halkın, parasının nereye harcanacağına dair söz sahibi olduğu bir düzen kuracağız. Tarım Kanunu, ‘Her yıl milli gelirin yüzde 1’i çiftçiye destek olarak verilir’ diyor. Hukuku tanımayan, yasa dinlemeyen tek adam hükümet sistemi, bunun yarısını bile vermiyor. İktidar, çiftçiye 211 milyar lira borçlu. Bütçeden hak ettiği, kanunla güvence altına alınmış olan desteği göreceği güçlü bir demokrasiyi el birliği ile kuracağız. Çiftçiye yasal destekler ödenmediği gibi ödenmiş desteklerden vergi kesintisi yapıldığı ortaya çıktı. Şanlıurfa’da 4 çiftçinin mücadelesi sonucu, Danıştay bu kesintinin hukuksuz olduğuna karar verdi. Bunun için vergi kesintisi yapılmayacak bir değişikliğe gidiliyor. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmamasını önerdik, ama kabul edilmedi. İktidar olduğumuzda çiftçinin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçların faizlerini ilk bir hafta içerisinde sileceğiz. Vergi cennetleri listesini yayınlayacağız. Halkın olan parayı, halkın sorunlarını gidermesi için kullanacağız. Erken seçim, derhal seçim. Türkiye’nin kaybedecek bir günü bile yok. Bugünkü yağmacı, rantçı, baskıcı düzene son vereceğiz. Üreterek zenginleşen ve bunu hakça paylaşan sosyal devlet güvencesindeki yarınlara kavuşturacağız.”

ANKA

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.