16 Ağustos 2022, Salı

Brezilya’da Hamilelere AstraZeneca Aşısı Uygulanması Askıya Alındı

Brezilya Sağlık Bakanlığı, Oxford-AstraZeneca tarafından yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşının hamilelerde ve yeni doğum yapan kadınlarda kullanımını durdurdu. Kararın, 7 Mayıs’ta AstraZeneca aşısı uygulanan hamile bir kadının hayatını kaybetmesiyle alındığı belirtiliyor.

Brezilya Haber Ajansı’na göre, Brezilya Sağlık Gözetim Ajansının (ANVISA) tavsiyesinin ardından Sağlık Bakanlığı, AstraZeneca aşısının hamilelerde ve yeni doğum yapan kadınlarda kullanımını askıya aldı.

Karar, 7 Mayıs’ta AstraZeneca aşısı uygulanan bir hamilenin hayatını kaybetmesi nedeniyle alındı. Yetkililer, olayın incelendiğini ve kadının ölüm sebebinin aşıyla ilgili olup olmadığının araştırıldığını belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre; Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, AstraZeneca aşısı dahil olmak üzere, Covid-19 aşılarının önemine dikkati çekerek “Bu aşıların güvenliği ve etkinliğine olan itimadımı yineliyorum. Tüm aşılama programı, Brezilya’dan en tanınmış uzmanların bulunduğu bir teknik heyetin desteğiyle teknik bir ekip tarafından organize edilmektedir” açıklamasını yaptı.

Ulusal Aşılama Programı komitesinde yer alan Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli ve Kalp Enstitüsü İmmünoloji Laboratuvarı Direktörü Jorge Kalil, “Bu kayıp için çok üzgünüz, ancak aşının tromboza (toplardamar sisteminde istenmeyen pıhtı oluşması) neden olup olmadığı henüz belli değil. Bir sonuca varabilmek için tüm tıbbi geçmişin ayrıntılarını inceliyoruz” dedi.

Kalil, hamile ve doğum sonrası dönemdeki kadınların aşılanması kararının, bu dönemdeki kadınlarda Covid-19 kaynaklı ölümlerin artış göstermesi sebebiyle alındığını ve ülkedeki salgın durumu karşısında bu kararın faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu söyledi.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD’nin ardından dünyada en çok Covid-19 kaynaklı ölümün kayıtlara geçtiği ülke konumunda bulunuyor.

Ülkede 425 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan Covid-19, bugüne kadar 15.2 milyon kişide görüldü.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Metroda Siyahi Aileye ‘Afrika’ya gidin’ Deyip Küfreden Irkçı Gözaltına Alındı

İstanbul’da metroda siyahi bir aileye ‘Afrika’ya gidin’ diyip İngilizce ve Türkçe küfür eden şahıs gözaltına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.