29 Kasım 2021, Pazartesi

Bülent Şık’ın Cezası Bozuldu

Kanser araştırmasını açıkladığı için hapse mahkum edilen Bülent Şık’ın cezası ‘Zaten bakanlık açıklamalıydı, sır niteliği yok’ denilerek bozuldu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. Ceza Dairesi (istinaf), Sağlık Bakanlığı’nın kanserojen kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projesine ilişkin bulguları açıkladığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapse mahkum edilen ihraç akademisyen Bülent Şık’la ilgili kararı bozdu.

T24‘ten Gökçer Tahinoğlu‘nun haberine göre, kararda, açıklanan halk sağlığına yönelik bilgilerin sır ve gizlilik derecesi verilmiş belge niteliğinde olmadığı vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan protokol uyarınca gerçekleştirilen çalışmaya katılan, çalışma bittikten sonra bakanlığın kamuoyundan gizlediği sonuçları, “kanser eden ürünleri biz açıklıyoruz” başlıklı haberde açıklayan Bülent Şık, 15 ay hapse mahkum edilmişti. Akdeniz Üniversitesi’nden de ihraç edilmiş olan Şık’la ilgili karar, istinaf mahkemesine taşındı.

‘Zaten açıklanması gerekiyordu’

İstinaf mahkemesi, kararında, her ne kadar üniversite ile bakanlık arasında gizlilik konusunda protokol bulunsa da bu protokolün, özü itibariyle bilimsel çalışmanın tüm sonuçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanması amacıyla yapıldığını belirtti. Kararda, Şık’ın açıkladığı bilgilerin sır veya gizlilik derecesi verilmiş belge niteliğinde olmadığı vurgulandı. Bu nedenle, Şık’ın beraatinin gerektiği ifade edilerek, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararı bozuldu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Selvi: İttifaklar Konusunda Çok Önemli Gelişmelere Hazır Olun

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir