24 Mayıs 2022, Salı

Bütçeden Aralık 2021’de BOTAŞ’a 40 Milyar TL Aktarıldı

Bütçeden KİT’lere Aralık 2021’de borç verme kalemi altında 55 milyar TL aktarıldı, en yüksek payı 40 milyar TL ile BOTAŞ aldı.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne (KİT) bütçeden aralık ayında borç verme kalemi altında 55 milyar TL transfer edilirken, en yüksek payı 40 milyar TL ile BOTAŞ aldı.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre aralık ayında borç verme kalemi altındaki en büyük transfer 40 milyar lira ile BOTAŞ’a yapılırken, 2021’deki toplam transfer 50,3 milyar TL’ye yükseldi.

TCDD’YE 20,7 MİLYAR TL AKTARILDI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ise 5,14 milyar TL’si aralık ayında olmak üzere bu yıl 20,7 milyar TL aktarıldı.

Verilere göre Elektrik Üretim AŞ’ye 9,5 milyar TL’si aralık ayında olmak üzere 2021’de 11,5 milyar TL aktarım yapılmış oldu. Eximbank’a ise 3 milyar lirası aralık ayında olmak üzere 2021’de toplam 3,1 milyar lira aktarıldı.

Gelir Vergisi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa ile ek bütçeye gerek kalmadan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bu yıl bütçe tahmininin üzerinde elde edilen gelir kadar tutarı ödenek olarak kullanma imkanı getirilmişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.