16 Ağustos 2022, Salı

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise önceki yılın aynı ayına göre 2 katına çıktı.

Cari açık son 52 ayın zirvesine çıkarak Mayıs’ta 6,5 milyar dolar oldu. 12 aylık cari işlemler açığı ise 29,4 milyar dolar oldu. Merkez Bankası Mayıs 2022’ye ait Ödemeler Dengesi İstatistikleri’ni açıkladı.

Mayısta cari işlemler açığı, mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 151 milyon dolar artarak 6 milyar 468 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 29 milyar 444 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası verilerine göre 2018 Ocak’tan bu yana görülen en yüksek artış yaşandı.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 1 milyar 28 milyon ABD doları açık vermişken, bu ay 388 milyon dolar fazla verdi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 545 milyon ABD doları artarak 2 milyar 097 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Cari işlemler dengesi olarak da tanımlanan cari denge, ödemeler dengesi bilançosunun dış ticaret, hizmetler, yatırım gelirleri ve cari transferler dengelerinin toplamı ile hesaplanıyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TBMM’de Bu Hafta: Yargı, Müsilaj, Stokçuluk, Finans

TBMM, bu hafta yargı, müsilaj, stokçuluk ve finans konularında yasal düzenleme için çalışmalarda bulunacak. Ayrıca, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.