18 Ekim 2021, Pazartesi

Çarşı Davası ile birleştirilen Gezi Davası’nın ilk duruşması görülüyor: Gezi’yi kirletemezsiniz!

Gezi Davası’nın ilk duruşması bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Taksim Dayanışması, duruşma öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Taksim Dayanışması, bugün başlayan 3. Gezi Davası’nın ilk duruşması öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve il teşkilatı, HDP Milletvekilleri Zeynel Özen ve Zübeyde Gülüm, Sol Parti PM üyesi Alper Taş, Gülsüm ve Sami Elvan ile uluslararası kurumlar ve hak savunucuları katıldı. Taksim Dayanışması adına Akif Burak Atlar’ın okuduğu basın açıklamasında, Gezi Direnişi’nin Anayasal bir zeminde gerçekleştiği yargı kararlarıyla iki kez tescil edilmesine rağmen, Gezi’nin tümüyle mesnetsiz iddialarla üçüncü kez yargılanmak istendiği vurgulandı. 

“GEZİ’Yİ KİRLETEMEZSİNİZ!”

Açıklamada şöyle denildi: “Gezi’yi kirletemezsiniz! Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle , kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz! Gezi Direnişi’ni bir kez daha yargı marifetiyle karalama çabanız beyhudedir! Gerçekleri çarpıtmanıza izin vermeyeceğiz! Sipariş senaryolarınızla, milyonlarca insanın, demokratik hak ve talepleri için, parklarda, meydanlarda, sokaklarda; özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için ortaya koyduğu direnişi kirletmenize izin vermeyeceğiz!

“DAYANIŞMA YARGILANAMAZ!”

Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da aralarında yer aldığı sanıklar arasında şahsında Türkiye’nin 80 kentinde Gezi’ye katılan milyonlarca insanın haksızca yargılanmak istendiği ifade edilen açıklamada, “2017 yılından bu yana, somut hiçbir delil olmadığı halde siyasi bir tutsak olarak tutukluluğu devam eden Mehmet Osman Kavala bir kez daha yargılanmak isteniyor. Yeryüzündeki tüm renklere sahip çıkan Gezi Direnişi’nin siyah ve beyazı olan Çarşı ailesi bir kez daha yargılanmak isteniyor. Bu beyhude çabanıza izin vermeyeceğiz! Çünkü haklıyız: Dayanışma, paylaşma, emek, yargılanamaz!”

OSMAN KAVALA SERBEST BIRAKILMALI

Davanın derhal geri çekilmesi, kurgu ithamlarla yargılanmak istenenler hakkındaki iddiaların düşürülmesi ve somut hiçbir delil olmadığı halde siyasi bir tutsak olarak tutukluluğu devam eden Mehmet Osman Kavala’nın serbest bırakılması istenen açıklamada, “Gezi Direnişi bu ülkenin eşitlik, özgürlük ve adalet umududur. Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz! Biliyor ve inanıyoruz ki: GEZİ hep haklı! GEZİ Umuttur, Umut Yargılanamaz!”” denildi.

ÜÇÜNCÜ KEZ YARGILANIYORLAR

Casusluk, Çarşı ve Gezi davalarının birleştirilmesi ile oluşturulan torba dava bugün başlıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, Osman Kavala “casusluk ve Gezi’nin finansörlüğü” iddialarıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Toplamda 52 sanığın yargılandığı davada, sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapisten, farklı yıllarda hapse çeşitli cezalar isteniyor.

Üçüncü dava, Gezi’yi organize ettiği iddia edilen ve aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 sanık hakkındaki beraat kararının bozulmasıyla başladı. Kavala hakkındaki tahliye kararını engellemek için, aynı eylemler Türk Ceza Kanunu’ndaki farklı maddelerden yeniden dava konusu yapıldı ve bu dava Gezi davası ile birleştirildi. 6 yıl önce beraatle biten Çarşı davası da Yargıtay tarafından bozuldu ve bu dosyaya eklendi. Böylece beraatle sonuçlanan üç ayrı dava tek davaya dönüştürüldü. 

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HDP’li Beştaş’tan Kılıçdaroğlu’nun Bürokratlarla İlgili Sözlerine Destek

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlarla ilgili sözlerine destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir