18 Ocak 2022, Salı

Çekya’nın Yeni Başbakanı Petr Fiala Oldu

Ülkede ekim ayında yapılan parlamento seçimlerini kazanan ‘Birlikte’ ittifakının lideri Petr Fiala Çekya’nın Yeni Başbakanı oldu.

Çekya’da ‘Birlikte’ ittifakı ve Sivil Demokrat Parti’nin (ODS) lideri Petr Fiala, Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman tarafından Çekya’nın yeni başbakanı olarak atandı.

Sputnik‘te yer alan habere göre, cuma günü yapılması beklenen ancak Zeman’ın koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle bugüne ertelenen görüşme sırasında ikili şeffaf bir bölme ile birbirlerinden ayrı tutuldu.

Çekya’daki parlamento seçimleri 8-9 Ekim’de yapılmıştı. Zeman, 10 Ekim’de, parlamento seçimlerinin düzenlenmesinden bir gün sonra konutunda Başbakan Andrej Babis ile yaptığı görüşmenin ardından rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

ÇEKYA SEÇİMLERİ

Çekya’da 8-9 Ekim tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Sivil Demokrat Parti (ODS), TOP 09 ve Hristiyan Demokratlar Birliği’nin (KDU-CSL) oluşturduğu Spolu İttifakı, oyların yüzde 27.75’ini alarak 1. parti olmuştu.

Çekya Başbakanı Andrej Babis‘in lideri olduğu Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) yüzde 27.17, Çekya Korsan Partisi ve Bağımsız Belediye Başkanları Partisi’nin (STAN) oluşturduğu Pirati a Starostove İttifakı yüzde 15.57, aşırı sağcı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) ise yüzde 9.58 oy alarak parlamentoya girme hakkı kazanmıştı.

Sonuçlara göre, 200 sandalyeli mecliste Spolu ittifakı 71, ANO 72, Pirati a Starostove ittifakı 37, SPD ise 20 milletvekili ile mecliste temsil hakkı kazanmıştı.

Eski bir tarihçi ve üniversite rektörü olan Fiala, SPOLU seçim ittifakını zafere taşıdı Ekim başında yapılan yasama seçimlerinde, halk oylamasını kazandı ve parlamentoda 71 sandalye topladı.

37 sandalye kazanan SPOLU ve PirStan ittifakı, gayri resmi bir koalisyon hükümeti düzenlemesi üzerinde anlaşmıştı.

ÇEKYA’NIN YENİ BAŞBAKANI FİALA KİMDİR?

Sivil Demokrasi Partisi (ODS) lideri Fiala 1 Eylül 1964 tarihinde Brno kentinde doğdu. Evli ve 3 çocuk sahibi Fiala, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Uluslararası İlişkiler Profesörü Fiala ayrıca, Masaryk Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Doktorası yaptı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Instagram’a Yeni Gizlilik Özelliği

Instagram’ın yeni bir gizlilik özelliği üzerinde çalıştığı öğrenildi. Yeni özellikle birlikte kullanıcıların takipçi listesi diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir