27 Haziran 2022, Pazartesi

Cemaat Yurtlarında Kalan Gençler Anlatıyor

Kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle yaşamına son veren Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın ardından tarikat ve cemaat yurtlarında kalmaya zorunlu bırakılan öğrenciler yaşadıklarını anlattı.

KOZMOPOLİTİK

2009 yılında Trakya Üniversitesi’ni kazanan genç, Ailesinin durumunun iyi olmadığı halde devlet yurdunun çıkmadığını ve cemaat yurduna mecbur bırakıldığını söyledi.

Cemaat yurdunda kalmak için giden genç yaşadıklarını şöyle anlattı:

Bir tanıdığın aracılığıyla Nur Cemaatine ait yurtlarından birine gittim. Evde bir abla ve dört öğrenci olacak şekilde evlerden birine yerleşecektim fakat evde kalabilmem için bazı kurallar geriyordu. Bu kurallar:
-Evde askılı kıyafet dekolteli kıyafet giymek yasak,
-Akşam ezanından önce evde olmak zorunlu,
-Cumartesi-pazar günleri sohbetlere katılmak,
-Evde sırayla tüm temizlik ve yemek işlerini yapmak.

Cemaat evine kabul edilmek için bu kuralların yanında özel hayatına ilişkin detaylı sorular sorduklarını söyleyen genç, Namaz kılıp kılmadığımı, Anne ve Babasının dindar olup olmadığını, Kur’an sohbetlerine katılıp katılmadığını, Sevgilimin olup olmadığını sordular.

Bu kurallar ve soruların ardından durumun ciddiyetinin farkına vardığını ve bu cemaat evinde kalmaktan vazgeçtiğini aktardı.


“CEMAAT BATAKLIĞINA SAPLANMADIM
Cemaat yurdunda kalmak için giden genç yurttaş, “Ben durumun ciddiyetini fark ettiğim için bu evde kalmaktan vazgeçtim zaten ailem de istemedi Ancak o zamanlar bu cemaatler otogarlara masa kurup insanları kendi yurtlarına kaydetmeye çalışıyorlardı, Üniversitesi dönemimde bir çok arkadaşım böyle evlerde kalıyordu. Kurallara uymayanlar evlerden atılıyordu.

Cemaat bataklığa saplanmadığım için çok şanslıyım, ailem cemaat yurdunda kalacağına eve çık dedi ve hiç tanımadığım 2 kızın evine 3. Olarak gittim hem okudum hem çalıştım bu kan emicilere yem olmadım.” ifadesini kullandı.

“PSİKOLOJİK BASKIYA MARUZ KALDIM”

Nur Cemaatine ait yurtta kalan diğer bir genç, Üniversite hazırlık yılında evden uzaklaşmak için bu yurtta kaldığını zaman geçtikçe olumsuz etkilendiğini aktardı.

Yurtta kaldığı süre boyunca zorunlu olarak Risale kitapları okutulduğunu okunan kitaplardan bir şey anlamadığını daha sonra bu yurttan ayrılmak istediğini belirtti. Yurttan çıkarken kalması için ikna etmeye çalıştıkları aktardı.

Yurtta psikolojik baskıya maruz kaldığını aktaran genç, Akşamları işim oluyordu, çıkmam gerekiyordu fakat asla izin alamıyordum, kendilerine daha yakın olan ve daha uzun süre cemaat yurdunda kalanlara iltimas geçiliyordu” diye aktardı.

“ELEŞTİREMİYORUM ÇÜNKÜ YURTTAN ATARLAR”

Ekonomik zorluklarda dolayı birden çok cemaat yurdunda kalan genç, “KYK yurdu çıkmadığı için ve özel yurt ücretleri çok pahalı olduğu için TÜGVA yurdunda kaldım. İkinci dönem kesin çıkacaktım pandemi çıktı evlere döndük bu sene de İlim Yayma Cemiyeti yurdundayım ev fiyatları çok pahalı, özel yurtlar çok çok pahalı, KYK hala çıkmıyor ama ben ikinci dönem kesinlikle bu yurttan ayrılacağım” dedi.

Yurtta yaşadığı zorlukları anlatan üniversite öğrencisi, “Yurtta çok zorluk yaşıyorum. Zorunlu sohbetleri oluyor, katılım kesinlikle zorunlu, sürekli hükümeti övme sohbetleri alttan alttan Gazi Mustafa Kemal Paşa’ ya göndermeler yapıyorlar, ağrıma gidiyor konuşup eleştiremiyorum çünkü yurttan atarlar. Sohbete katılmazsan interneti kesiyorlar kullanamıyorsun. Bir işin çıktı katılamadın gece özel olarak katılamayanları bir odaya kapatıyorlar bir hocayı internetten açıp 1- 2 saat dinletiyorlar” dedi.

EKONOMİK KOŞULLAR BENİ CEMAAT YURDUNA İTTİ”

Psikolojik baskıya maruz kaldığını söyleyen üniversite öğrencisi, “Yurda giriş saati 23.00. Bir dakika genç kalsan yurda almıyorlar soğukta kalıyorsun bu da yetmezmiş gibi ailene haber veriyorlar. Sürekli sohbet yapma zorunlulukları var katılmayınca çeşitli yaptırımları oluyor.” diyor.

Üniversite öğrencisi, “Kendi irademle veya aile zoruyla seçtiğim bir yurt değil. Ailem hiçbir kararıma karışamayacağını senelerdir öğretiyorum ve hissettiriyorum ama maalesef ekonomik olarak onlara bağlı olduğum için onların bütçesine uygun bir yerde kalmak zorunda kalıyorum” diyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HDP Kapatma Davasında Savunmasını Bugün AYM’ye Sunacak

HDP Hukuk Komisyonu, partilerine açılan kapatma davasında savunmayı bugün saat 16:00’da Anayasa Mahkemesi’ne teslim edecek. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.