16 Ocak 2022, Pazar

Cengiz Holding, Şantiye Sahasında Kaçak Villa İnşa Etti

Cengiz İnşaat, Cerattepe’de şantiye sahasında villa inşa etti. Villaya ilişkin çevrecilerin soruları ise yanıtsız bırakıldı.

AKP iktidarının ortaklarından Cengiz Holding, tüm itirazlara rağmen Artvin Cerattepe’de açtığı maden ocağının şantiye sahasında kaçak bir villa inşa etti. Yeşil Artvin Derneği, şantiye sahasında olmaması gereken bu villanın ÇED İnceleme Değerlendirme Formu’na aykırı olduğuna dikkat çekti.

ORMAN ALANINDA İNŞA EDİLDİ

O dönemde Artvin Bölge Müdür Yardımcılığı ve şimdi ise müdürlük yapan Mimar Sinan Özkaya’nın da içinde bulunduğu heyetin, 2013 yılında imzalamış oldukları ÇED İnceleme Değerlendirme Formu’nda idari bina ve sosyal tesislere orman sahasında izin verilmeyeceğini beyan etmişlerdi. Ancak uydu görüntülerinden de net bir şekilde görülen villanın şantiyenin hemen yanındaki ormanlık alanda inşa edildiği ortaya çıktı.

BirGün’den Dilan Şahinbaş’ın haberine göre Yeşil Artvin Derneği, yapının ne amaçla yapıldığını öğrenmek için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazılı başvuru yaptı. Kurum, derneğin başvurusunu yanıtsız bıraktı. Derneğin genel sekreteri Avukat Bedrettin Kalın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinin bu yasa dışı faaliyete göz yumarak suç işlediklerini vurguladı.

‘BİLGİ EDİNME KAPSAMINDA DEĞİL’ DENİLDİ’

Maden şirketinin şimdiye kadar birçok kez yasa dışı hareket ettiğini hatırlatan Kalın, şunları söyledi:

“Bu arazi orman alanına dahil olduğu için Orman Bölge Müdürlüğü’ne, bilgi edinme esası kapsamında, yapılan bu villa ile ilgili yazılı soru sorduk. Fakat Orman Bölge Müdürlüğü vermiş olduğu cevapta bunun kurum içi yazışmalarla alakalı bir konu olduğunu, bilgi edinme esası kapsamında değerlendirilemeyeceğini ya da cevap verip vermemenin kendi tasarruflarında olduğunu; kısacası cevap vermemeyi tercih ettiklerini ifade etmişlerdir.”

‘BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ CEVAP VERMEKTEN BİLE KAÇINIYOR’

Artvin halkının Cerrattepe ve Kafkasör bölgesinde orman alanlarının korunması için 245 gün nöbet tuttuğunu hatırlatan Kalın, şöyle devam etti:

“Cerattepe’de orman içinde bile olmayan yol kenarında bulunan ormana en ufak bir zararı olmayan on metrekarelik kulübeyi bilen kaldıran bölge müdürlüğü, iş Mehmet Cengiz’e gelince nedense sessiz kalıyor. Bununla ilgili bir cevap vermekten bile kaçınıyor.”

‘TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Kalın açıklamasının şöyle sonlandırdı:

“Artvin halkına hiç olmazsa bir cevabı bile çok gören, sessiz kalan ve görevini esasen ihmal eden ve görevini aslında kötüye kullanan kendi ÇED forumlarında bile yapılamaması gereken bir yapıya bugüne kadar göz yummuş olan kamu idaresi Orman Bölge Müdürlüğü yöneticileri ve idarecileri esasen bir suç işlemektedirler. Biz de bunun gereği neyse onu yapmaya, takip etmeye devam edeceğiz. Biz işin takipçisi olarak maden şirketini diğer faaliyetlerinde nasıl takip ediyorsak bu yasa dışı uygulamasında da yine takip edeceğiz.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir