25 Mayıs 2022, Çarşamba

CHP’li Ağbaba Emeklilerin İftar Sofrasındaki Bir Yıllık Kaybını Anlattı

2021 yılına göre artan gıda fiyatları emeklilerin alım gücünü düşürdü. Emeklinin alım gücü, aldıkları en düşük aylığın 1500 TL’den 2 bin 500 TL’ye çıkarılmasına karşın son zamlarla düştü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emeklilerin iftar sofrasındaki bir yıllık kaybını değerlendirdi. Ağbaba, “2021’e göre artan fiyatlar nedeniyle ekmekten margarine, mercimekten tavuk etine birçok temel besin maddesinde emeklilerin kaybı arttı. 2021’deki 1500 TL’lik en düşük emekli aylığı 2022’deki 2 bin 500 TL’lik en düşük maaşı alım gücünü geride bıraktı” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan haberde Ağbaba, şu bilgileri paylaştı: “Geçen yıla göre en düşük emekli aylıkları kıyaslandığında; emeklinin kaybı patateste 334, domateste 140, salatalıkta ise 67 kilo. Bakliyat ürünlerinde yaşanan kayıp; mercimekte 73 kilo, nohutta 37 kilo ve pirinçte ise 25 kilo oldu.”

‘EMEKLİLERİN SOFRASINA KOYABİLDİĞİ ET YOK OLDU’

Emeklinin sofrasındaki en az kaybın ekmek ve zeytinde gerçekleştiğini belirten Ağbaba, “Geçtiğimiz yıla göre en düşük emekli aylıklarında ekmekteki kayıp 7 olurken, zeytindeki kayıp 7 kilo oldu. Emekliler bu yıl iftar sofrasını en iyi ihtimalle sadece kuru ekmek ve zeytinle kurabilecek” diye konuştu. “Et ve Süt Kurumu’nun son zamları ile birlikte ayda yılda bir de olsa emeklilerin sofrasına koyabildiği et de yok oldu” diyen Ağbaba, “Emeklilerin sofrasındaki kayıp; ette 11 kilo, tavukta 29 kilo” diyerek sözlerini sürdürdü. Salatalığın da emekliye lüks geldiğini belirten Ağbaba, “Emekli aylığı son bir yılda sadece yüzde 66 oranında zamlanırken aynı dönemde domatesin fiyatı yüzde 169, salatalığın fiyatı yüzde 150, maydanozun yüzde 146 ve rokanın fiyatı yüzde 139 arttı” ifadelerini kullandı.

‘İKRAMİYELER ASGARİ ÜCRET TUTARINDA ÖDENSİN’

Emeklilerin durumunu değerlendiren Ağbaba, “Türkiye’de 8 milyon emekli ve hak sahibi asgari ücretin altında aylık alıyor. Ama iktidar emeklilere verilen zammı ve 100 TL’lik zamlı ikramiyeleri müjde gibi sunmaya, emeklilerimizle alay etmeye devam ediyor. En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine eşitlenip aylık bağlama oranlarında yeniden değişikliğe gidilmediği sürece emeklilerimiz çalıştıkça yoksullaşmaya devam edecek. Ayrıca bu iktidara sesleniyoruz; emeklilerin bayram ikramiyeleri bu bayramda asgari ücret tutarında ödensin, emeklilerimiz bir nebze rahat etsin.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.