17 Ocak 2022, Pazartesi

CHP’li Ağbaba’dan asgari ücret yorumu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 bin 250 TL olarak açıklanan asgari ücreti, “Eğer gerçekçi bir rakam olsaydı süte göre asgari ücretin 7 bin 100 TL olması gerekirdi. Yumurtaya göre 4 bin 695 TL olması lazımdı. Sivri bibere göre ise 4 bin 378 olması lazımdı. Asgari ücretlinin alım gücündeki kaybını yeni açıklanan asgari ücret rakamı karşılamamaktadır” diye değerlendirdi.

Ağbaba, Erdoğan’ın, “Biz Türk liramızı yedirmeyeceğiz” açıklamasına ise, “Beşli çeteye dolar bazından ihale verirken milli para aklına gelmiyor. Milli para sadece emekliye, asgari ücretliye para verirken aklına geliyor” karşılık verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda; 2022 yılı için açıklanan asgari ücreti değerlendirdi.

“Çözemezlerse ilk geldiğimizde yapacağımız iş 3600 ek gösterge ve EYT meselesini çözmek olacak”
CHP’nin daha önce dile getirdiği sorunların yerine geldiğini ifade eden Ağbaba, “Taşerona kadro, emekliye iki maaş ikramiye önerilerimizden sonra asgari ücretten de verginin kaldırılması önerimiz hükümet tarafından gerçekleşti. Bundan memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Umarım 3600 ek gösterge ve emeklilikle yaşa takılanlar (EYT) sorunlarını da çözerlerse çözerler, çözemezlerse ilk geldiğimizde yapacağımız iş 3600 ek gösterge ve EYT meselesini çözmek olacak” dedi.

“Asgari ücretin 7 bin 100 TL olması gerekirdi”
Erdoğan’ın açıkladığı 4 bin 253 TL asgari ücret üzerine Ağbaba, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Asgari ücrete yapılan zam 4250 rakamı asgari ücretinin Ocak ayından bu yana alım gücündeki azalmayı karşılamamaktadır. Eğer gerçekçi bir rakam olsaydı süte göre asgari ücretin 7 bin 100 TL olması gerekirdi. Yumurtaya göre 4 bin 695 TL olması lazımdı. Sivri bibere göre ise 4 bin 378 olması lazımdı. Asgari ücretlinin alım gücündeki kaybını yeni açıklanan asgari ücret rakamı karşılamamaktadır. Bugünkü kura göre, döviz bakımından olması gereken rakam ise en 5 bin 900’dü. Ancak açıklanan bu rakamlar bile asgari ücrette, Avrupa’da sonuncu olmaktan Türkiye’yi kurtarmıyor:”

“Beşli çeteye dolar bazından ihale verirken milli para aklına gelmiyor”
Ağbaba, Erdoğan’ın, “Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde Türk lirasının olduğu ülkede bu insanları dolar ve euro ile mi çalıştırıyordunuz, bu insanları? Spekülatörlüğe gerek yok. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır. Biz Türk liramızı yedirmeyeceğiz” açıklamasına ise şu karşılığı verdi:

“Beşli çeteye dolar bazından ihale verirken milli para aklına gelmiyor ya da yandaşlarına dolar bazında ihale verirken aklına gelmiyor, yurt içinden yurttaşlarımızdan dolar bazı borçlanırken aklına milli para gelmiyor, Londra’daki faizlere dolar bazından faiz öderken aklına milli para gelmiyor. Milli para sadece emekliye, asgari ücretliye para verirken aklına geliyor. Bu açıklanan asgari ücret rakamıyla birlikte Avrupa’da en düşük asgari ücret alan işçi, Türk işçisi olmaya maalesef devam etti.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir