16 Ocak 2022, Pazar

CHP’li Barut’a, Meclis’e verdiği soru önergesi nedeniyle dava açıldı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’a, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece hakkındaki iddiaların araştırılması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi nedeniyle dava açıldı.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, önergesinin yanıtlanmadığını da anımsatarak davaya tepki gösteren Barut, “Anayasal güvence altında, TBMM’de yasama faaliyetleri yürütüp denetim yetkisini kullanırken soru önergemize yanıt vermeyip bir milletvekili hakkında dava açılması en hafif tabiriyle skandaldır” dedi.

IŞIKGECE HAKKINDAKİ İDDİALARI SORMUŞTU

Barut, 11 Ekim 2021’de TBMM Başkanlığı’na Işıkgece hakkında soru önergesi verdi.

Barut, önergesinde Işıkgece’nin “özel yetkilerle donatıldığını” belirterek Işıkgece’nin eşinin hesabına “ihale ve ithalat izniyle ilgili 150 bin dolar yatırdığını” ileri sürdü. Barut, “Bakanlıktan hayvan ithalatı için izin işlemleri zorlaştırılan ve iktidar partisine mensup bir milletvekilinin tavassutuna rağmen çözülemeyen işlemler için ilgili şirketin Ayşe Ayşin Işıkgece’nin eşinin hesabına para aktarmak suretiyle ithalat iznini aldığı yönündeki iddialar gerçek midir” sorularını yöneltti. Işıkgece ise “iftira atıldığı” iddiasıyla İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tazminat davası açtı.

Kimseye iftira atmak ve hakaret etmek gibi bir kastının bulunmadığını söyleyen Barut, “Gündeme gelen iddialar ciddiye alınmış olacak ki hem Bakanlık Teftiş Kurulu hem de Devlet Denetleme Kurumu tarafından ayrı ayrı soruşturma açılmıştır. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi görevini yapmaya, şeffaflığa davet ediyoruz” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir