19 Ocak 2022, Çarşamba

CHP’li Başarır’dan Bakan Nebati’ye ‘1250 Lira Kira’ Yanıtı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi eleştirerek, “Maliye Bakanı çıktı ve Merkez’de bir ev kirası 1250 lira dedi. Bulsun Çankaya’da 1250 liraya ev, 300 tane ev tutacağım öğrenciler için. Bu ülkenin Maliye Bakanı eğer sokağı bilmiyorsa, kirayı bilmiyorsa, ekmeği bilmiyorsa, tarımı bilmiyorsa biz neyi konuşuyoruz” dedi.

Asgari ücrete ilişkin Avrupa’dan örnekler veren CHP’li Başarır, “Fransa’daki asgari ücret ile bir işçi 250 kilo et alabiliyor. Yani bir tane sığır alabiliyor oradaki vatandaş. Benim ülkemde 40 kilo et alabiliyor yani bir koyun alabiliyor vatandaşımız.Asgari ücretin bana göre rakamsal bir önemi yok. 1000 TL olsun ama ekmek 30 kuruşsa 1000 TL iyi. Ekmek 4 lira olacaksa, 3 lira olacaksa asgari ücreti 4250 TL yapsanız ne fark eder.” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine konuşma yaptı.

“Halkın ısınması, halkın en büyük sorunu; bu ticari sır olabilir mi?”
İktidar milletvekilleri konuşurken, çok farklı bir ülkede olduğunu ya da güzel bir rüyada olduğunu hissettiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Ama sokağa çıktığım zaman durum gerçekten çok farklı. Çok farklı bir tablo var sokakta. Şimdi verdiği örnekleri burada konuşmak istiyorum. Enerji Bakanı’na bundan 2 yıl önce bir soru sordum. Rusya’dan biz doğalgazı, Fransa’ya, Almanya’ya hatta birçok ülkeye göre 2.5 kat fazla fiyata satın alıyoruz. Enerji Bakanı’na, neden diye sordum. Enerji Bakanı bana verdiği cevapta, ‘bu bir ticari sırdır cevap veremem’ dedi. Ben de şunu söyledim: ‘Halkın ısınması, halkın en büyük sorunu. Bu ticari sır olabilir mi?’ Ben size sorduğum soruya verilen yanıtı gösterebilirim. Niye Avrupa’da ucuz? Çünkü Avrupalı Rusya’dan doğalgazı direkt alıyor. Ben ise aracılarla alıyorum. Rusya’dan bir şirket alıyor, Türkiye’deki bir şirkete veriyor. Ben bunu iddia ediyorum ama bakan buna cevap vermedi. Geçen bütçede yüzüne sordum yine cevap vermedi” dedi.

“Ekmek 4 lira olacaksa, 3 lira olacaksa asgari ücreti 4250 TL yapsanız ne fark eder”
Asgari ücrete ilişkin Avrupa’dan örnekler veren CHP’li Başarır, “Fransa’daki asgari ücret ile bir işçi 250 kilo et alabiliyor. Yani bir tane sığır alabiliyor oradaki vatandaş. Benim ülkemde 40 kilo et alabiliyor yani bir koyun alabiliyor vatandaşımız. Bunu niye örnek vermiyoruz? Yağ, makarna hepsi böyle. Ben Lyon’a gittiğimde asgari ücreti öğrendim, marketi gezdim. Et, yoğurt, makarna, ekmek hepsini asgari ücretlinin ne kadar alabildiğini hesapladım. Türkiye ile bunun alakası yok. Asgari ücretin bana göre rakamsal bir önemi yok. 1000 TL olsun ama ekmek 30 kuruşsa 1000 TL iyi. Ekmek 4 lira olacaksa, 3 lira olacaksa asgari ücreti 4250 TL yapsanız ne fark eder. Et 10 liraysa evet Asgari ücret 1500 TL olsun” sözlerini dile getirdi.

“Neden o çocuk aç kalmamak için su içiyorum desin?”
Bir önceki Maliye Bakanının ‘Avrupa’da yakıt 1 Euro’ dediğini hatırlatan CHP’li Başarır, “Bu Türkiye’den ucuz ama Avrupa’da bir asgari ücretli 1.5 ton benzin alıyor. Türkiye’de 1.5 ton alabiliyor mu? Bunları örnek verin. Ben de bir emekli çocuğuyum. Babam faturalarını ödediği zaman 15 gün geçirebiliyor ancak. Ben bakıyorum fişlere ancak 15 gün geçinebiliyor tek kişi. Bu toplumun bir gerçeği. 3 ay öncesine kadar makamı her gün 30 kişi ararken şu an 300 kişi arıyor. Bunu siyaseten söylemiyorum, bundan zevk almıyorum. Eğer ben doların yükselmesinden, bu ekonomiden mutlu oluyorsam yazıklar olsun bana. Ben kahroluyorum, üzülüyorum bu duruma. Neden insanlar intihar etsin? Neden o çocuk aç kalmamak için su içiyorum desin? Neden her gün üç polisimiz intihar etmek zorunda kalsın? Gerçekten çok kötü bir tablo var ülkede. O yüzden Avrupa’yı, İngiltere’yi örnek vermeyelim” sözlerini ifade etti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır sözlerine şöyle son verdi:

“Maliye Bakanı eğer sokağı bilmiyorsa kirayı bilmiyorsa, ekmeği bilmiyorsa, tarımı bilmiyorsa biz neyi konuşuyoruz”
“Maliye Bakanı çıktı ve Merkez’de bir ev kirası 1250 lira dedi. Bulsun Çankaya’da 1250 liraya ev, 300 tane ev tutacağım öğrenciler için. Çankaya’da 1250 liraya 1+0 ev getirsin bana, 300 tane ev tutacağım ve öğrencilere vereceğim. Bu ülkenin Maliye Bakanı eğer sokağı bilmiyorsa, kirayı bilmiyorsa, ekmeği bilmiyorsa, tarımı bilmiyorsa biz neyi konuşuyoruz. Laf atın evet, biz sokağı görüyoruz, insanları dinliyoruz, insanların halini görüyoruz. Bu yüzden tabii ki hırçın oluruz ama demek ki Uğur Bey bilmiyor o gayet rahat.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Benzine Zam Bekleniyor

Petrolün varilinin 89 dolara dayanması ve uluslararası piyasalarda ürün benzin ve motorinin ton fiyatında yaşanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir