24 Mayıs 2022, Salı

CHP’li Belediyeler Kent Kent “Yoksulluk Haritası” Çıkarıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partili tüm belediyelerin kendi bölgelerinin yoksulluk haritasını çıkarması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Buna göre sosyal yardımlar bu haritaya göre dağıtılacak. Çalışmayla birlikte yoksulluğun boyutunun da ortaya çıkacağı iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan ve ihtiyacın sosyal yardımlara başvuran aile sayısında artış yaşanmasından kaynaklandığı söyleyen Torun, “Siyasi iktidarın gizlediği gerçek yoksulluk verilerini tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak, belediye hizmetlerine yön vereceğiz” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, belediyelerin yoksulluk haritası çalışmalarına ilişkin olarak, şu bilgileri verdi:


YARDIM BAŞVURULARINDA BÜYÜK ARTIŞ: Sadece İstanbul’da büyükşehir belediyesine yardım için başvuran hane sayısı 1,2 milyona ulaşmış durumda.

HER BELEDİYEDE YOKSULLUK HARİTASI: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı ‘Yoksulluk Haritası’ modelini tüm belediyelerimize yaygınlaştırmak için yeni bir çalışmaya başlandı. Belediyelere gelen sosyal yardım başvurularını, belediyelerin farklı alanlardaki verilerini ve yapılan araştırmaları bir araya getirip, belediyelerin bulunduğu bölgelerde, yoksulluk haritaları çıkarılacak.

BÖLGE BÖLGE SAPTANACAK: Bölge bölge hane ve gelir durumları, yaş ve cinsiyet gruplarına göre dağılım, sigortasız çalışma, sosyal durum gibi pek çok başlıktaki veriler derlenerek, farklı katmanları olan bir harita oluşturulacak. Bu harita sayesinde bölgelerin ihtiyaçları da net olarak belirlenecek. Bir belediye bir hizmet üreteceği zaman bu haritaya bakarak, hangi bölgenin neye ihtiyacı olduğunu zaman kaybetmeden saptayacak.

GİZLENEN VERİLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ: Büyük ölçüde Türkiye’nin yoksulluk fotoğrafı çekilmiş olacak. Siyasi iktidarın gizlediği gerçek yoksulluk verilerini tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak, belediye hizmetlerine yön verilecek. Temel amaç, bir ailenin daha derdine derman olabilmek.

Kaynak: BirGün

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.