29 Haziran 2022, Çarşamba

CHP’li Özel’den ‘Bilim Kurulu’ Çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Sağlık Bakanı, derhal Bilim Kurulunun başkanlığından ayrılmalı. Bilim Kurulu, Türk tabipleri, eczacıları, diş hekimleri, veterinerleri ve hemşirelerinin birlik ile derneklerince güçlendirilmeli.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bir dizi ziyaret için geldiği Afyonkarahisar’da, partisinin İl Başkanlığı ziyaretinde konuştu. Özel, Türkiye’nin gerçek gündeminin “amiraller bildirisi” değil, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını olduğunu söyledi.

Dün ülke genelinde 276 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, bunun salgının başından bu yana ulaşılan en yüksek rakam olduğunu anımsatan Özel, “Ben Manisalıyım ve Soma faciası Türkiye’nin en büyük travmalarından bir tanesidir. Ülkemiz bunun travmasından bir kaç yıl kurtulamadı. Soma faciası 301 evladımızı bizden aldı. Unutmadık, unutamadık ama bugün Türkiye’de neredeyse her gün bir Soma faciası yaşanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP kurultayının, Türkiye’de 4 bin Covid-19 vakası olduğu günlerde, Bilim Kurulu önerilerine uygun olarak yapıldığını dile getiren Özel, AKP’nin kongrelerini eleştirdi.

Özel, şunları kaydetti:

“Buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Bir de tutup diyor ki; ‘Bilim Kuruluna siyaset karıştırılmasın’, Bilim Kurulunun başına AK Parti’li bakan atayan biz değiliz. Bilim Kurulunun önerilerini alıp alıp daha sonra ‘şahsı bilir’ kuruluna götürdüğü için uygulamayan biz değiliz. Sağlık Bakanı, derhal Bilim Kurulunun başkanlığından ayrılmalı. Bilim Kurulu, Türk tabipleri, eczacıları, diş hekimleri, veterinerleri ve hemşirelerinin birlik ile derneklerince güçlendirilmeli. Kendileri de bir sivil insanı sözcü seçmeliler. Bilim Kurulu ne öneriyorsa muhtarı, belediye başkanı, siyasi partisi, hükümeti ve bakanı bunu uygulamalıdır.”

“KAPANACAKSAK BİRLİKTE KAPANALIM”

Özel, Türkiye’nin bugün itibarıyla Avrupa’da en yüksek vaka sayısına sahip ülke olduğuna dikkati çekerek, “Bütün dünyada vaka sayıları düşerken biz çıkıyoruz. Buna izin verilmemelidir. Sağlık Bakanı Bilim Kurulu ile ‘şahsı bilir’ kurulu arasında sıkışmıştır. Bilim Kurulu’nun özerkliği sağlanmalı ve önerileri de herkes tarafından uygulanmalıdır. Kapanacaksak hep birlikte kapanacağız. Hastaneler, fırınlar ve marketler dışında hepimiz kapanacağız ve Avrupa ülkeleri gibi kapalı olan her dükkanın kazancı neyse devlet olarak karşılanacak.” diye konuştu.

Bazı emekli amirallerin yaptığı açıklamaya da değinen Özel, herkesin düşüncelerini açıklama özgürlüğü olduğunu bildirdi.

Söz konusu açıklamada, sadece imza atanların uzmanlık alanı olan Montrö’den bahsedildiğini ve Montrö ile ilgili endişelerin dile getirildiğini kaydeden Özel, “Hassasiyetlerini ve uyarılarını sivil bir dille söylemişler. Bir de ‘bizim Deniz Kuvvetlerinde sarıklı amiralin ne işi var’. Bu sözlerde darbe falan yok ama ‘bana darbe yapacaklar diye’ bir çaba var.” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.