22 Ocak 2022, Cumartesi

CHP’li Özel’den Eleştirilere ‘Anırmak’ Diyen Erdoğan’a Yanıt: Çaresizlik Diline Vurdu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın ekonomi politikalarını eleştirenleri, ‘Anırsalar da anırmasalar da biz doğru yoldayız’ sözleriyle hedef almasına tepkisini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Akademi Ödülleri Töreni’nin de yaptığı konuşmada ekonomi konusunda kendisini eleştiren gazetecileri ve iş insanlarını hedef aldı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikalarını eleştiren gazetecileri, “Anırsalar da anırmasalar da biz doğru yoldayız” sözleriyle hedef almasına “Ülkeyi 20 yıldır kesintisiz yöneten AKP iktidarı, yolun sonuna gelmiştir. Türk Lirası’nın aşırı değer kaybı, yüksek enflasyon ve işsizlikle birlikte sürüklenen ekonomik uçurumun getirdiği çaresizlik, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın diline de yansıdı” tepkisini gösterdi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, TÜSİAD için “Sizin cibiliyetinizi biliyorum” derken gazeteciler için de “6 sıfır atarken ‘Taksim’de anırırım’ diyenler şimdi de aynı şeyi söylüyor. Anırsalar da anırmasalar da elhamdülillah biz doğru yoldayız” açıklamasını yapmıştı.

‘ÇARESİZLİK ERDOĞAN’IN DİLİNE YANSIDI’

Cumhuriyet’te yer alan haberde “Türkiye’yi 20 yıldır kesintisiz yöneten AKP iktidarı, artık yolun sonuna gelmiştir” diyen Özel, “Açıklamalarından, yaptıkları hatalardan bunu anlamak mümkündür. ‘Yeni bir şey deniyoruz’ adı altında Türk Lirası’nın aşırı değer kaybı, yüksek enflasyon ve yüksek işsizlikle birlikte sürüklenen ekonomik uçurumun getirdiği çaresizlik, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın diline de yansımıştır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervlerindeki kaybı da “Ben yoktum, cumhurbaşkanıydım” sözleriyle savunduğunu anımsatan Özel, “Erdoğan ve çevresi, kutuplaşmanın dozunu artırarak kendi tabanını konsolide etmeye çalışmaktadır. Hal böyle olunca Erdoğan’ın dili nobranlaşmakta, ‘anırmak’ ve ‘cibilliyet’ gibi ifadeler kullanmayı tercih etmektedir” tepkisini gösterdi.

‘6 SIFIR ATMAK İKTİSADİ BAŞARI DEĞİL’

Özel, şunları kaydetti: “Bir yazarın kullandığı ifadeyi, tüm muhalefete mal ederek pozisyon almak, kabul edilebilir değildir. Türk Lirası’ndan 6 sıfır atmak iktisadi bir başarı değil, matematiksel bir işlemdir. Tarih kendisini; Türk Lirası’ndan altı sıfır atan kişi olarak değil, bir yıl içinde Türk Lirası’nın değerini yarı yarıya düşürten lider olarak anacaktır. 6 sıfır atmayı bir ekonomik başarı zanneden bir siyasetçi olsa olsa Erdoğan gibi kendisini ‘ekonomist’ sanan biri olabilir.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP Heyeti, Gülistan Doku’nun Ailesini Ziyaret Etti

CHP heyeti, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir