22 Haziran 2021, Salı

CHP’li Öztrak: Kavgalı Evin Bir Başka Ferdi; İddialara TBMM Mutlaka Vaziyet Etmeli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, yurt dışına “kaçan” SBK Holding’in sahibi iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yan yana fotoğrafını göstererek “Kavgalı evin bir başka ferdi Sezgin Baran Korkmaz, AK Parti döneminin zenginlerinden” dedi. CHP’li Öztrak, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına İçişleri Bakanı Soylu’nun talimatıyla kaçtığı iddiasına ilişkin, “TBMM mutlaka vaziyet etmelidir. Derhal bir araştırma komisyonu kurulmalıdır. Meclis Başkanı bunu yapamıyorsa istifa etmelidir” çağrılarında bulundu.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, dün yayınladığı 9. videoda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, SBK Holding’in sahibi iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’a, “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık” dediğini iddia etti. Korkmaz’ın İçişleri Bakanlığı’na gittiği söyleyen Peker, “İçişleri Bakanı, Organize Suçlar Daire Başkanı’nı telefonla arayıp, hakkında 6 aydır dosya hazırlanan adamı İçişleri Bakanlığı’na çağırıyor ve görüşüyor ve yurt dışına çıkmasını söylüyor.” iddiasında bulunmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker’in, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkış talimatının İçişleri Bakanı tarafından verildiği iddiasıyla ilgili konuştu.

“Kavgalı evin bir başka ferdi”
Sözcü’de yer alan habere göre, basın toplantısında Sezgin Baran Korkmaz’ın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçmiş dönemde çekilmiş yan yana fotoğrafını gösteren Öztrak, “Kavgalı evin bir başka ferdi Sezgin Baran Korkmaz, AK Parti döneminin türedi zenginlerinden. Geçmişi de gölgeli bir isim” dedi.

“Soylu hakkındaki iddialara TBMM mutlaka vaziyet etmeli”
Sezgin Baran Korkmaz’ın kara para aklamakla suçlandığını ve yurt dışına kaçtığını hatırlatan Öztrak, şunları söyledi;

Kaçmadan önce İçişleri Bakanı ile görüştüğü iddiası var. Nasıl kaçtığı hâlâ muamma. Yurt dışına çıkış talimatının İçişleri Bakanı tarafından verildiği iddia ediliyor.

TBMM Başkanı, İçişleri Bakanı’nın daha önceki iddialarıyla ilgili olarak 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklamasını isteyen bir yazıyı bakana yazdığını açıkladı. Ama cevap alamadığı görülüyor. Anlaşılan bu atama bakan, kendisini TBMM’den de üstün görüyor.

Hem bu 10 bin dolar maaş meselesi hem de Sezgin Baran Korkmaz konusu çok ciddidir. Bu bakan hakkındaki iddialara TBMM mutlaka vaziyet etmelidir. Derhal bir araştırma komisyonu kurulmalıdır. Bu iddialar kendisine sorulmalıdır. Gerekiyorsa konu, soruşturma sürecine taşınmalıdır.

“Meclis Başkanı bunu yapamıyorsa istifa etsin”
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a çağrıda bulunan Öztrak, “Meclis Başkanı, parti gruplarını ikna ederek meclisin bu rezalete el koymasını sağlamalıdır. Hem mektubuna cevap almalı hem de Meclis’in anayasal görevini yerine getirip bu skandalın hesabını sormasını sağlamalıdır. Meclis Başkanı bunu yapamıyorsa, milletin ve onun seçtiği TBMM hakkını, hukukunu koruyamıyor demektir. Bu durumda o koltukta bir dakika bile oturmamalı, istifa etmelidir” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Sigortasız Çiftçiye Kuraklık Desteği Afet Fonu’ndan Yapılacak

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, “Üreticilerimizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir