27 Kasım 2021, Cumartesi

CHP’li Öztrak: TÜİK’in makyajlarına rağmen hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi. Öztak, “Ekim ayı kış mevsiminin kapısıdır. Kapı aralandı. Bu yıl kış, ne yazık ki kara kış. TÜİK ’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip, geçiyor.” dedi.

Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda enflasyonun “ince işçilikle” yüzde 19,89’da kaldığını ifade ederek şöyle dedi:

“Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubuna göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 49,87.

Üretici enflasyonunda ise tarihi rekor var. Ekim’de yıllık üretici enflasyonu yüzde 46,31. Yine bu dönemde, ara malı fiyatları yüzde 53,20, Enerji fiyatları yüzde 72,63 artış göstermiş. Bunların bir süre sonra tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz.

Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas “turpun büyüğü heybede” diye bağırıyor. Ekimde üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu da ayrı bir rekor.

Eylül’de yayımlanan OVP, ‘2021 sonu için enflasyon yüzde 16,2 olacak’ dedi. TCMB geçen hafta bu tahmini çöpe attı. ‘Enflasyon yıl sonunda yüzde 18,4 olacak’ dedi. Son iki ayda enflasyon sadece yüzde 2,3 olacak da, bu son tahmin de tutacak. Bu da artık çok zor.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Bu faizler düşecek; biz yüksek faize halkımızı ezdirmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Alsancak Stadı’nın açılış töreninde konuşuyor. Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir