16 Ocak 2022, Pazar

CHP’li Torun: Belediye Başkanlarını Suçlayacak Belge Bulunması İçin Talimat Verildiğini Öğrendik

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarının telefonlarının dinlendiği iddialarına ilişkin, “Belediye başkanını suçlayacak, itham edecek belge bulunması için talimat geldiğini öğrendik” dedi.

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediye başkanlarının telefonlarının dinlendiği iddialarına ilişkin konuştu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün, ‘Kılıçdaroğlu’nun iddiasını neye dayandırdığı’ sorusuna yanıt veren Seyit Torun, “Dinleme yapıldığına ilişkin somut bir belge olmaz. Biz, CHP’li belediyelerin incelemeye alındığını, bunun için İçişleri Bakanlığı’nda bir birim oluşturulduğunu, her başkanımızla ilgili dosya düzenlendiğini, gönderilen müfettişlere, belediye başkanını suçlayacak, itham edecek belge bulunması için talimat geldiğini öğrendik. Böyle bir ortamda belediye başkanının dinlenmemesi mümkün mü? Bunlar hep FETÖ nün kötü taklidini yapıyor” dedi.

Belediye başkanlarının mercek altında tutulduğunu söyleyen Torun, yaptıkları her işin ve konuşmalarının mutlaka incelendiğini; suç bulmaya, belediyeyi itham edecek belge oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

CHP’li Torun, “Biz de zaten bunu bildiğimiz, böyle olaylar yaşanacağını değerlendirdiğimiz için Kayseri’de yaptığımız toplantıda konuyu gündeme aldık. Hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 4 müfettiş gönderildi” dedi.

CHP’nin bu nedenle Belediye Hukuk Komisyonu kurduğunu, gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yürütüldüğü bilgisini veren Saygı Öztürk, Torun’un “Durup dururken bunları niçin yapıyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtı aktardı.

Torun, yanıtında şunları söyledi:

“Sıkça duyumlar alıyoruz. Başkanlarımızı, belediyelerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Hukuk Komisyonumuz, örneğin emniyetten gelindi, savcılık el koydu, teftiş başlatıldı ilk ne yapacak? Hangi işlemleri yapacak, belge verirken ne yapacak? İlk kimi arayacak gibi süreçleri kendilerine anlatıyoruz. Bir belge istediğinde, kopyasını almadan vermemelerini söylüyoruz. Girilebilecek yerler veya girilemeyecek yerler anlatılıyor. El konulan bilgisayarların yedekleri alınmadığı için ilgisiz verilerin yüklendiği, belgelerin değiştirildiği dönemler yaşadık. Biz de tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir