19 Eylül 2021, Pazar

Çift Maaşlı Bürokratlardan Biri Ali Erbaş

Üst düzey görevlerde bulunan bürokratların, mevcut görevlerinin yanında farklı kamu kurumlarının yönetim kurullarında bulunması bir süredir kamuoyunca tepkiye neden oluyor.

Milyonlarca vatandaş işsizlikle boğuşurken ve milyonlarcası da asgari ücretle geçinmeye çalışırken, bürokraside çifte ve üçlü maaş keyfi var.

Çifte maaş keyfi yaşayan bürokratlardan birinin de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş olduğu ortaya çıktı. Erbaş, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Bölümü Genel Koordinatörlük görevini de yürütmekte.

2011 tarihli 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre:

”Memurlar ve diğer kamu görevlilerinden, kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, kurum içi ve kurum dışı ayrımı yapılmaksızın bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilir.”

Konuyla ilgili son açıklama ise Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Ekonomi Reform Paketi’yle geldi.

Açıklamada, “Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir” denildi.

Ancak bu açıklama henüz yasalaşmadı. İlgili düzenlemelerin tamamlanması için verilen son tarih 30 Haziran 2021.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bakanlık Onayladı: El Konulan İBB Arazilerine “Millet Bahçesi” Yapılacak

Tepki çeken Beykoz Çayırı’nın millet bahçesine dönüştürülmesi kararının ardından Güngören’de İBB’nin tüm itirazlara rağmen AKP’li …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir