12 Mayıs 2021, Çarşamba

COVID-19 Hakkında Öğrendiğimiz 5 Yeni Şey

Nisan 2021’de COVID-19 Hakkında Öğrendiğimiz 5 Yeni Şey. Hamilelik ve COVID-19 riskiyle ilgili son gelişmeler nedir? Yüz felci aşılama sonrası bir endişe midir? İşte şimdi bildiklerimiz.

COVID-19 hakkında bildiklerimiz her dakika değişiyor gibi görünüyor.

Pandeminin devasa boyutu göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durum. Şu anda dünya çapında 150 milyondan fazla vaka doğrulandı. Pandemide geçen bir yıl içinde virüs ve virüsle mücadele etmenin yolları tıp dünyası için hala yeni olduğundan dolayı bilim insanları COVID-19 hakkında araştırma yaptıkça öğrenmeye devam ediyorlar.

Koronavirüs hakkında dışarıdaki bilgi miktarı baş döndürücü. Neyin bilindiğini, neyin bir efsane olduğunu ve hangi rehberliğe uymamız gerektiğini takip etmek çok zor. Bu nedenle Nisan 2021’de COVID-19 Hakkında Öğrendiğimiz 5 Yeni Şey:

1- Johnson & Johnson aşısının kanda pıhtılaşma yapması

Tek seferlik Johnson & Johnson aşısı, Nisan ayında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile Gıda ve İlaç İdaresi aşının dağıtımına geçici bir ara verilmesi çağrısında bulunduğunda pek çok manşette yer aldı.

Bazı gruplar bazı alıcıların (çoğu 50 yaşın altındaki tüm kadınlar) iki hafta içinde kan pıhtıları ve düşük kan trombositlerini içeren nadir bir bozukluk geliştirdiği bir avuç olayı incelediklerini “çok dikkatli bir şekilde” belirttiler.

CDC ve FDA şimdi, aşılamadan sonraki iki hafta içinde bu son derece nadir sonucu yaşayan 15 bilinen kadın vakası olduğunu bildirdi. Bu, aşı yapılan her milyon kişide 1,9 kişide görülen bir sonuç olduğu anlamına gelir.

2- Aşılama ve menstürel döngü değişiklikleri arasında bir bağlantı * olabilir *.

Nisan ayında, Twitter’da ve aşılamadan sonra menstrüel döngülerinde değişiklikler yaşayan kadınlarla ilgili haberlerde pek çok anekdot ortaya çıktı. Spesifik olarak, bazı kadınlar, geç regl görmenin yanı sıra akıntılarında artış yaşadıklarını bildirmekte.

Sağlık uzmanları, bu noktada olası bir aşılama / menstruasyon bağlantısı hakkında pek fazla (veya gerçekten hiç) somut bilgiye sahip değiller. Bunun nedeni kısmen, klinik deneyler sırasında dönemle ilgili semptomların izlenmemesi. Ama aynı zamanda regl döngüsü üstünde çalışmak gerçekten zor olabilir.

3- Hamile kadınlar, COVID-19’da daha önce düşünülenden daha yüksek risk altında olabilir.

Nisan ayında yapılan bir araştırma, COVID-19’un hamile kadınlar ve bebekleri için daha önce anlaşılandan daha büyük bir risk oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar, COVID-19 aşılarının hamile kadınlar için güvenli ve etkili olduğunu vurguluyor.

4- Küçük çocukların virüsü yayma olasılığı gerçekten daha düşük.

Ne yazık ki, politika düzeyinde ve sosyal medyada gerçekleşen çocuklar ve COVID-19 hakkındaki konuşmaların çoğunda nüans yok – özellikle de konu çocukların başkaları için ne kadar risk oluşturduğuna gelince.

Nisan ayında yayınlanan ve pandemi sırasında okulların birkaç kez açılıp kapandığı İsrail’den gelen verilere bakan yeni araştırmaya göre, 9 yaşına kadar çocukların virüsü yayma ve enfekte olma oranı oldukça düşük.

5- COVID-19 aşıları yüz felci riskini arttırmıyor.

Pfizer ve Moderna aşıları için ilk klinik denemelerde, katılımcılardan bazılarının yüzlerinin yarısında güç kaybı yaşandığı bildirilmişti.

Bu nedenle FDA geçen kıştan bu yana aşı olduktan sonra yüz felci şikayetinde bulunan kişileri izlemekte ve aşının yan etkisi olarak felç görülmediğini söylemekteydi.

Nisan ayında yayınlanan yeni araştırma, COVID-19 aşılarının bir kişinin yüz felci veya ilgili olaylar (yüz spazmları gibi) geliştirme riskini artırması gerektiğine dair hiçbir işaret bulunmadığını tespit ederek bu iddiayı desteklemektedir. Araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilen 133.000’den fazla ters aşı reaksiyonu örneğini analiz etti ve% 1’den azının yüz felci ile ilişkili olduğunu buldu.

HuffPost

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Küba’dan İsrail’in Gazze’ye Yönelik Hava Saldırılarına Kınama

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze şeridine yönelik hava saldırılarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir