19 Eylül 2021, Pazar

Covid-19 Hastasına Son Kullanma Geçmiş İlaç Verildi

Samsun’da Covid-19 hastasına tarihi geçmiş ilaç verildiği iddia edildi. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, ilk kez ruhsat alan ilaçlarda sürenin 3 ay olduğunu ve güncelleme işlemi yapıldığını açıkladı.

Samsun’da Covid-19 tedavisinde kullanılan bir ilacın tarihinin geçtiği ve üzerine etiket yapıştırılarak verildiği iddia edildi. İddianın sosyal medyada gündem olması üzerine, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü “zaman zaman ilaç miat tarihlerinde güncellemeler yapıldığını” açıkladı. Sözcü’den İsmail Akduman’ın yaptığı habere göre, ilacın üzerine yapıştırılan son kullanma tarih 11 Kasım 2022 iken, altından çıkan son kullanma tarihin ise Mayıs 2021 olduğu görüldü. Başka bir görüntüde de ilacın son kullanma tarihi bir vatandaş tarafından video ile paylaşıldı.

“TARİH GÜNCELENİYOR”


Samsun Sağlık il Müdürlüğü iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, koronavirüs hastalarına verilen ilaçların tarihinin geçmediğini öne sürdü. Yapılan açıklamada, “Ülkemizde Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların ruhsatlandırması ve miat belirleme süreçleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılmaktadır. İlk kez ruhsat alan ürünlerde bu süre 3 ay olarak belirlenmektedir. Bu şekilde kısa raf ömrü ile ruhsat verilmesi rutin bir uygulama olup, ürünlerin raf ömürleri, sunulan stabilite (kararlılık) verileri doğrultusunda güncellenebilmektedir. İlgili ürün için süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli stabilite testleri yapıldıktan sonra tespit edilen yeni raf ömürleriyle belirtilen süreler içinde kullanılmaya devam etmektedir” denildi. Açıklamada işlemin tamamen bilimsel olduğu da belirtildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İstanbul’da Barajlarda Endişe Veren Düşüş

İstanbul’a su sağlayan barajlarda su seviyesi düşüyor. Yapılan açıklamada su seviyesinin yüzde 58,83’e düştüğü açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir