16 Ağustos 2022, Salı

Darphane’ye 130 Milyar Liralık Para Talimatı

CHP PM üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP’nin Darphane’ye 130 milyar liralık para basma talimatı verdiğini öne sürdü.

Karabat, “Darphane AKP’nin arka bahçesi oldu! Algılarla ve rakam oyunlarıyla ekonomiyi düze çıkarmaya çalışan AKP, olmayan 19.1 milyar doları sattıktan sonra şimdi de 130 milyar liralık bir skandala imza attı” sözlerine yer verdi. Swap hariç rezervin -55,7 milyar dolar seviyesinde rekor düşüş yaşadığını kaydeden Karabat, “30 Aralık’ta 70 milyar TL’lik rekor zararı olan MB, 31 Aralık’ta birdenbire 60 milyar TL’lik kâra geçti” ifadesini kullandı.

‘GELECEK NESİLLERİN BORÇ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR’

Karabat sosyal medyadan yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“130 milyar TL’lik artış için MB’nin döviz satışı gerekiyor. Ancak duyurulmuş bir döviz satışı olmadı. Sonuçta, büyük ihtimalle para basılıp Merkez Bankası’na aktarıldı.

Ekonomide kontrolü kaybeden AKP, sıkıştığı an hemen Darphane’ye para basma talimatı veriyor. 130 milyar TL’lik para aktarımı ile yüzde 36’lık resmi enflasyon yukarı yönlü hareketini sürdürecektir.

Merkez Bankası kâra geçince bu paralar Hazine’ye aktarılacak. Hazine’nin 3 aylık finansman programında borçlanma dışı kaynak olarak 78 milyar TL’lik gelir hedefleniyor. Bu gelir de Merkez Bankası’ndan gelecek.

AKP, Merkez Bankası ile Hazine’yi bilanço oyunları ve para basarak kârda gösteriyor. Oysa bir ülkenin kasası üreterek kâra geçer. AKP ise tüketerek kaynaklarımızı yok ettiği gibi, gelecek nesillerin borç yükünü de artırıyor.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.