3 Aralık 2021, Cuma

DEÜ Rektörü’nün Sağlıkçıları Sürgün Eden Kararını Mahkeme Engelledi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Rektörlüğü’nün Genel Sağlık-İş’in işyeri temsilcilerine yönelik “sürgün” kararı yargıdan döndü. Sendika başkanı Uğur, kararın emsal olması gerektiğini söyledi.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Rektörlüğü’nün Genel Sağlık-İş Sendikası’nın işyeri temsilcilerini “geçici görevlendirme” ile sürgün edilmesi kararını durdurdu. Mahkeme kararının gerekçesinde, rektörün aldığı görevlendirme kararının “telafisi imkânsız zararlar doğuracağının” altı çizildi. Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, kararla sağlıkçıların hastanedeki görevine devam edeceğini aktardı.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre Genel Sağlık-İş Sendikası, sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemeleri gibi özlük hakları ve çalışma koşullarında yaşadıkları sorunlar nedeniyle geçen yıldan bu yana, çeşitli dönemlerde, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde eylemler düzenlemişti. DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın, sendikanın işyeri temsilcilerini “geçici görevlendirme” ile Efes ve Torbalı meslek yüksekokullarına göndermesi sendika tarafından “sürgün” olarak görülüp tepki gösterilmişti.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi, rektörlük kararının durdurulmasına hükmetti. Gerekçede, rektöre tanınan görevlendirme yetkisinin “bir nakil olarak kullanılamayacağı” belirtilerek “Dava konusu işlemin bir yıl süre ile görevlendirilmesine ilişkin olması sebebiyle, sendika işyeri temsilcisi görevini yürütmesini fiilen imkânsız hale getireceği gibi kendisine ek bir mali külfete de sebep olacağından, telafisi imkânsız zararlar doğuracağı tabiidir” denildi.

Mahkeme kararını değerlendiren Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, kararın “rektörün keyfi bir şekilde idari işlemler tesis ettiğini, geçici görevlendirmenin sürgün niteliğinde olduğunu ve rektörün yetkilerinin sınırsız olmadığını kanıtladığını” ifade etti. Uğur, “Sendikamız, keyfi idari işlemleri ile üyelerimizi mağdur eden tüm idarecilerle ilgili üyelerimizin menfaatlarını koruyacaktır” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Fahrettin Altun: ‘Doğalgaz Çıkarınca Döviz İhtiyacımız Düşecek’

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Türkiye’nin ‘doğalgaz’ çıkarmaya başlamasıyla döviz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir