23 Mayıs 2022, Pazartesi

Ekonomik Kriz Etkisi: ‘Reddi Miras’ Davaları Arttı

Ekonomik kriz nedeniyle borçlanan kişi sayısı hızla artıyor. Hayata veda edenler ise aile üyelerine borç bırakmak zorunda kalıyor. Son zamanlarda reddi miras davalarının oranında artış yaşandı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle hayata veda edenler diğer aile üyelerine borçlarını bıraktığı için son zamanlarda reddi miras davalarında büyük artış olduğu öğrenildi. Ekonomi Eski Bakanı Ufuk Söylemez ise, “Aile fertleri vefat eden aile bireyinin borçları altında eziliyor” yorumunda bulundu.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, Türkiye’de borçlu sayısı hızla artarken, ekonomik krizin acı bir yansıması da reddi miras davalarındaki patlamada kendini gösteriyor.

YÜZDE 85’İ AŞTI

Bundan 10 yıl önce yüzde 30’larda olan reddi miras davası oranlarının yüzde 85’i aşmasının “krizin en acı yüzü” olduğunu söyleyen Ekonomi Eski Bakanı Ufuk Söylemez, “Pandemi sürecinde borçların takibe düşme süresinin uzatılmasına rağmen borçlu sayısında ve buna paralel reddi miras davalarında dikkat çekici bir artış var” dedi.

Türk aile yapısına ve kültürüne ters olsa da krizin kaçınılmaz yansıması olarak reddi miras davalarının arttığını anlatan Söylemez, “Gençlere borç miras kalıyor, hayatının başındaki genç insanlar için çok moral bozucu, iç acıtıcı bir tablo bu. Bunun temel nedeni kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçları. Aile fertleri vefat eden aile bireyinin borçları altında eziliyor” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Alaattin Çakıcı ABD’ye Gitti İddiası

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kanada üzerinden ABD’ye gittiği öne sürüldü. Cezaevinden çıktıktan sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.