6 Aralık 2021, Pazartesi

Erbil Ziyareti; “CHP’nin Kürt Politikası Seçim Kazanmakla Sınırlı Değil”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında bir heyet, 5-8 Eylül günleri arasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. CHP heyeti Erbil’de başta Mesut Barzani olmak üzere IKBY Başkanı Nêçirvan Barzani, Meclis Başkanı ve yardımcıları, KDP bürosu yetkilileri, hükümetteki tek Hıristiyan bakan olan Ulaştırma Bakanı Ano Abdoka, Ezidi toplumunun ileri gelen temsilcileri ve Türkmen Cephesi yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

CHP’nin ilkini ‘Doğu Masası’yla başlattığı ‘Kürtlerle diyalog’ kurma adımları sonrasında Erbil’e yaptığı ziyaret kamuoyunda geniş yer buldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Erbil teması, Kürt seçmen ile ilgili seçim stratejisini ve Bölgedeki aktör rolünü Siyaset Bilimci Doç. Dr. Berk Esen değerlendirdi.

“ERBİL ZİYARETİ BÖLGESEL AKTÖRLERE AÇIK KAPI”

CHP’nin Kürdistan Bölgesine yaptığı ziyareti olumlu bulduğunu söyleyen Esen, “Ziyareti birkaç açıdan Önemli buluyorum, bunlardan bir tanesi CHP’nin özellikle Deniz Baykal döneminde daha ulusalcı olarak görebileceğimiz ve Kürt sorununda çok fazla açılıma izin vermeyen bir politikayı savunuyordu. Dış politikada da bir yansıması ve AKP’nin Kürdistan bölgesel hükümeti ile görüşme yaptığında Barzani’yi Türkiye’ye davet ettiğinde CHP’nin bazı yöneticileri yani o dönem özellikle 2000’li yıllardaki yöneticileri bu temasları çok ağır bir şekilde eleştirmişti. O nedenle bu son atılan Adımı çok sembolik ve önemli buluyorum ve aslında CHP’nin bir süredir takip ettiği dış politika açılımı ile daha uyumlu görüyorum. Açılımdan kastım somut politika önerilerinden ziyade En azından AKP’nin takip ettiği faal dış politikaya paralel olabilecek ama o dış politikanın son dönemde Türkiye için yarattığı yol kazalarını aşabilecek şekilde bir politika geliştirmeye çalışıyorlar ve bunun yansıması olarak Cumhuriyet Halk Partisi artık bölgesel aktörlerle görüşmeye En azından onlara Açık kapı bırakmaya başladı.” diyor.

“CHP’NİN KÜRT POLİTİKASI SEÇİM KAZANMAKLA SINIRLI DEĞİL”

CHP’nin ziyaretinin dış politika anlamında önemli olduğunu fakat iç siyaset anlamında öneminin çok daha büyük olduğunu vurgulayan Esen, “CHP’nin Kürt sorununa bakışı bölgedeki Kürtlere yani bu Türkiye’deki Kürtler olabilir Irak’ta yaşayan Kürtler olabilir bakış açısının biraz daha değiştiğini gösteriyor. O yönüyle bu atılan nispeten somut denecek adımın CHP’nin Kürt politikasının sadece seçim kazanmakla sınırlı olmadığını gösteriyor. Bu konuda biraz daha uzun vadeye evrilebilecek bir hamle yaptığını söyleyebiliriz. En azından bu biraz daha iyimser bir okuma olabilir fakat en azından böyle bir iyimser okumaya izin verecek bir çizgi benimsenmiş durumda.” değerlendirmesini yapıyor.

Esen, Bir süredir Cumhuriyet Halk Partisi’nin bölgeye yönelik bir artan ilgisi var anketlerden de gördüğüm kadarıyla CHP, HDP ve AKP’ den sonra bölgede üçüncü parti olmuş durumda ve biraz oylarını artırıyor. Yerel aktörlerden de önceki senelere nazaran daha fazla destek alıyor bu Politikalar bu açılımı daha da hızlandırabilir. Erbil’ e yapılan ziyaret hakkında somut çok daha kapsamlı bir değerlendirme yapamıyorum çünkü basından takip ettiğim aracılığıyla bu görüşmede tam olarak ne konuşulduğu ne tartışıldığı CHP’nin pozisyonu ne olduğu hangi konuları mu toplantıda gündeme geldiği çok açık değil. Bu ziyareti sembolik önemini değerini tartışabiliriz yani orada zaten bir muhalefet partisi olduğu için belki CHP çok somut politika önerilerini tartışılmıştır. Dolayısıyla işin biraz daha sembolik yönüne odaklanmak istiyorum” diyor.

“CHP DEMOKRATİKLEŞME ÇAĞRISI YAPIYOR”

Esen, CHP’nin ülkenin demokratikleşme adımına katkı koyması için Kürtlerinde içinde olduğu farklı grupları ortak değer etrafında toplanması gerektiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Cumhuriyet Halk Partisi 100. yıla girmeye başlayan ve giderek otoriterleşen bir iktidara sahip bir ülkede bir demokratikleşme çağrısı yapıyor. Bu sefer demokrasiye geçişin ya da demokratikleşme sürecinin Kürtlerinde dahil olmak üzere yani çok farklı grupların belli ortak değerler etrafında toplanması sonucunda kurulabileceğini görüyor.

“ERBİL ZİYARETİ SEÇİM STRATEJİSİ”

Esen, “Ana muhalefet partisi olarak biraz bu grupları bir yere getirme koordine etme ve onları seçim kazanacak şekilde bir ittifaka dönüştürme stratejisi yürütüyor. CHP’nin özellikle Kemal Kılıçdaroğlu CHP’sinin son dönemde attığı adımları bunun içine Erbil ziyaretini de ekleyebiliriz biraz bu minvalde okuyorum. Kürt sorunu çok çetrefilli bir sorun yani bu bu konuda muhalefetin ne kadar güçlü adım atabileceğini göreceğiz çünkü İyi Parti ittifakta sonuçta özellikle İyi Parti milliyetçi seçmenlerden oy almak istiyor İktidar zaten bu konuyu sürekli kaşıyarak topluluğu kutuplaştırmaya çalışıyor o açıdan Kürt sorununda ben çok büyük bir adım beklemiyorum CHP’den zaten bu nedenden dolayı Erbil’e yapılan ziyareti oldukça olumlu buldum” diyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Fuat Oktay: Milletimizi Enflasyona Ezdirmeyeceğiz

TBMM Genel Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir