6 Aralık 2021, Pazartesi

Erdoğan-Merkel Görüşmesi Sonrası Almanya’dan Açıklama: AB-Türkiye İlişkileri İle Kıbrıs Meselesi Konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderler zirvesinin yapılacağı Brüksel’deki NATO karargahına geldi.

Erdoğan, karargaha geldikten kısa süre sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşme yapmak için bir araya geldi. Macron ile görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Britanya Başbakanı Boris Johnson’la görüştü.
Erdoğan ve Johnson’ın NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahı’nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 25 dakika sürdü.

Erdoğan, Macron ve Johnson’ın ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından Almanya hükûmet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan ve Merkel’in 24-25 Haziran’daki Avrupa Konseyi öncesi AB-Türkiye ilişkileri ile Birleşmiş Milletler öncülüğünde Kıbrıs meselesinin çözümüne dair yapılan çalışmaları görüştüğü belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmenin ardından açıklama yapan Elysee Sarayı, iki liderin Suriye ve Libya konusunda birlikte ilerlemeye istekli olduklarını söylediklerini aktardı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Erdoğan’a NATO müttefiklerinin ortak stratejileri netleştirmesi gerektiğini tekrar belirttim. Erdoğan ile görüşme, İslam bağlamında meseleleri açıklığa kavuşturmayla sonuçlandı ve Libya ile Suriye’de birlikte çalışmaya yönelik ortak amaç ortaya koydu.”

Görüşmenin ardından bir tweet atan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, şöyle yazdı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la NATO Zirvesi çerçevesinde uzun bir yüz yüze görüş alışverişim oldu. Açıklık, saygı ve aciliyetle ilerlemek için.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

‘Saray’ın Kaç Aracı Var?’ Sorusuna Cevap Verildi: ‘Hizmetin Gerektirdiği Sayıda…’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Cumhurbaşkanlığı’ndaki araç sayısı ve bu araçların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir