22 Haziran 2021, Salı

Erdoğan’dan Joe Biden’a ‘Soykırım’ Tepkisi: Bizi Üzmüştür

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan satan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a da sahip çıktı ve “Sosyal medyadaki linç kampanyasını kınıyorum” dedi. ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Ermeni soykırımı’ açıklamasına da tepki gösteren Erdoğan, “Bu durum bizi üzmüştür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 3 saatlik görüşmenin ardından sona erdi.

Toplantının kararlarını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıkladı.

Erdoğan, “Geçtiğimiz hafta kabinemizde küçük bir değişiklik yapmıştık,” ifadeleriyle başladığı konuşmasında yeni bakanlara başarı diledi. Erdoğan, görevden alınan Ruhsar Pekcan ve Zehra Zümrüt Selçuk’un isimlerini de anarak “Bu arkadaşlarımıza yönelik sosyal medyada yürütülen linç kampanyasını kınıyorum” dedi.

BİDEN’A ‘SOYKIRIM’ TEPKİSİ

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915’i ‘soykırım’ olarak tanımlamasına yönelik ise “ABD Başkanı Biden, 24 Nisan’da yayımladığı mesajda coğrafyamızda bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır,” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

“ABD Başkanı Biden 24 Nisan günü yayınladığı mesajda coğrafyamızda 1 asırdan uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ifadeler kullanmıştır. Hiçbir tarihi, hukuki temeli olmayan bu ifadeler milletimizin her ferdi gibi bizi de ziyadesiyle üzmüştür. Radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı çevrelerin baskısıyla metne yer verildiğini düşünüyoruz.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Avrupa Komisyonu Başkanı’ndan Kritik Türkiye Açıklaması

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Türkiye’ye Suriyeli göçmenlerle ilgili daha fazla yardım etmemiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir