24 Ekim 2021, Pazar

FDA’dan 3. Doz Aşı Onayı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozunun yaşlılar ve risk grubundakilere uygulanmasına onay verdi.

Üçüncü doz Covid-19 aşısına gerek olup olmadığına dönük tartışmalar sürerken ABD’de yaşlılar ve risk grubundakilere takviye doz uygulanmasına onay çıktı.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yayımladığı yazılı açıklamada, “Bugün, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanım onayını, birincil serinin tamamlanmasından en az 6 ay sonra uygulanacak tek bir takviye dozun kullanımına izin verecek şekilde değiştirmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sputnik’in aktardığı habere göre açıklamada, takviye dozun uygulanacağı gruplar şöyle açıklandı: 65 yaş ve üstü kişiler, Covid-19’u şiddetli geçirme riski yüksek 18 ila 64 yaş arasındakiler, çalıştığı kurum ya da mesleki nedenlerle virüse sık sık maruz kalma riskiyle birlikte hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan 18 ila 64 yaş arasındaki kişiler.

ABD Başkanı Joe Biden, 18 Ağustos’ta, ülkede hızla yayılan ve ekonomik toparlanmayı yavaşlatan virüsün daha bulaşıcı Delta varyantına ve gelecekteki varyantlara karşı üçüncü doz destek aşılarına 20 Eylül’de başlanacağını duyurmuştu.

Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü’nde görevli Dr. Anthony Fauci de, geçen haftalarda Amerikalıların tamamının Covid-19’a karşı tam olarak aşılanmış sayılmak için üçüncü doz mRNA aşısı almaları gerekeceğine inandığını söylemişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BloombergHT: Benzinin Litresi 44 Kuruş Zamlanacak

Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litresinin 44 kuruş zamlanacağı belirtildi. Dolar/TL kuru ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir