16 Ağustos 2022, Salı

Financial Times: Erdoğan İnce Bir Çizgide Yürüyor

İngiliz gazetesi Financial Times (FT), Rusya-Ukrayna geriliminde Erdoğan’ı ve Türkiye’yi bekleyen olası senaryoya ilişkin bir analiz yayımladı. Gazetenin, “Ukrayna’ya destek vererek, Erdoğan Putin’le ince bir çizgide yürüyor” başlıklı analizinde, “Erdoğan’ın Kiev’i desteklemesi insansız hava aracı (İHA) sağlaması Moskova’yı kızdırdı” değerlendirmesi yapıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna geriliminin tırmandığı süreçte, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin davetlisi olarak, ülkeye ziyarette bulunacak. Erdoğan, Türkiye ile Ukrayna arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in onuncu toplantısı dolasıyla Ukrayna’da diplomatik görüşmeler gerçekleştirecek.

İlgili bakanların katılımlarıyla Kiev’de yapılacak konsey toplantısı kapsamında, stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleştirilmesi imkânları ele alınacak.

Görüşme öncesi, İngiliz gazetesi Financial Times’ta dikkat çeken bir analiz yayımlandı. “Ukrayna’ya destek vererek, Erdoğan Putin’le ince bir çizgide yürüyor” başlıklı analizde, Rusya-Ukrayna geriliminin Türkiye’ye olası etkileri ve Erdoğan-Putin ilişkisi mercek altına alındı.

Laura Pitel imzalı analizde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev’i desteklemesi ve drone (insansız hava aracı-İHA) sağlaması Moskova’yı kızdırdı” yorumu yapıldı.

Ukrayna’nın Türk yapımı İHA’larla geçen yılın Ekim ayında Rusya destekli ayrılıkçıları vurduğunu açıklamasının ardından Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasında kaldığını hatırlatan gazete, Erdoğan’ın bugün Kiev’e gidecek olmasının hassas bir denge yarattığını yazdı.

“ERDOĞAN’IN KIEV’E GİTMESİ SEMBOLİK”

Gazete, Erdoğan ile Putin arasındaki dengenin hassas olduğuna yer verirken, “Yıllarca batıya sırt çevirmekle ve NATO’yu terk ederek Moskova’ya yüzünü dönmekle suçlanan Erdoğan Rusya’nın Ukrayna’ya müdahale etmesinin tehlikeleri konusunda tekrar tekrar uyarı yapmak bir yana ülkeye SİHA (silahlı insansız hava aracı) tedarik etti. Bu destek Ankara’nın NATO müttefiklerini memnun etti” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın geçmişte de iki ülke arasında arabulucu olmak istediğini söylediğine dikkat çeken Financial Times, Erdoğan’ın bugün Kiev’e gitmesinin sembolik olduğunu ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasili Bodnar’ın da bu konuda “Türkiye, Ukrayna’ya destek olarak görülecek bu ziyareti gerçekleştirme kararı aldı. Buna çok değer veriyoruz” sözlerine yer verdi.

“ERDOĞAN VE PUTİN ARASINDAKİ İLİŞKİYE RAĞMEN…”

Ankara’nın, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesine karşı çıktığını yazan gazetenin muhabiri, “Erdoğan’ın Putin’le ilişkisi batının yalnızlaştırmasıyla birlikte yakınlaştı. Türkiye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldı ve bunun karşılığında da ABD, Türkiye’yi F-35 programında çıkardı” yorumunu yaptı.

Pitel, “Erdoğan ve Putin arasındaki sıcak kişisel ilişkiye rağmen iki lider kendilerini iş birliği yerine karşı karşıya buluyor, özellikle de dış siyaset bağlamında. Türk yetkililer ile Rus yetkililer Suriye, Libya ve Kafkaslar gibi bölgelerde yaşanan gerilimlerde karşı tarafta yer alıyor” ifadesini kullandı.

Gazeteye konuşan ABD’li bir yetkili, “Bu bölgelerde Rusya ile karşı karşıya gelecek olanların onlar olduğunu bilmek onlara gurur veriyor. Bu S-400 satışıyla çelişiyor ama bu doğru” dedi. Yetkili, “Türkiye’nin maddi desteği önemli. Ankara sadece aynısını tekrar yapsa Washington memnun olur” dedi.

KIRMIZI ÇİZGİ DETAYI

Moskova’nın bir süredir Türkiye ile Ukrayna arasındaki yakınlaşmadan da rahatsız olduğu kaydedildi.

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar, Ukrayna’nın bu hafta Türkiye ile serbest ticaret anlaşması imzalayacağını ve Ukrayna’da bir İHA üretim tesisinin de birkaç ay içinde kurulacağını dile getirdi.

Ankara’nın, kırmızı çizginin geçildiğini hissetmesi durumunda Putin’in bu durumu kullanabileceğini bildiğinin altının çizildiği makalede, Rusya’nın doğalgaz konusunda Rusya’ya yoğun bir şekilde bel bağladığı da belirtildi.

“NATO İSTERSE, TÜRKİYE NE YAPACAK?”

Gazete, Türkiye’nin ekonomik olarak Rusya ile derin bir bağı olmasının Batı ülkelerini endişelendirdiğine dikkat çekerken, “Batılı ülkeler Türkiye’nin Rusya’ya karşı yeni bir yaptırıma dahil olmayacağını düşünüyor. Fakat Ankara için esas zor durum, 1936’da imzalanan Montrö Anlaşması olacak. Eğer NATO, Türkiye’nin daha fazla askeri destek sağlamasını isterse nasıl hareket edeceği olacak” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan bir başka Batı ülkesinden savunma yetkilisi, “Eğer NATO, Türkiye’nin askeri tesislerini deniz ya da hava operasyonlarına destek için kullanmak isterse ne olur? İşte o zaman bu onları gerçekten çok zor bir pozisyona sokar” ifadesini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.