30 Haziran 2022, Perşembe

Fransa’daki Basın Örgütlerinden Türkiye’deki Gazetecilerle Dayanışma

Fransa’da gazeteci sendikaları SNJ, Solidaire ve IFJ, ortak bir açıklama yayımlayarak Türkiye’deki gazetecilere yönelik baskıların son bulması çağrısı yaptı.

Fransa’da gazeteci sendikaları SNJ, Solidaire ve IFJ, ortak bir açıklama yayımlayarak “Türkiye’de gazetecilere yapılan baskılara hayır” dedi.

2 Nisan tarihli açıklamada, 9 Ekim 2020 tarihinde tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ve Gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında açılan dava hakkında bilgi verildi. Açıklamada, 4 gazetecinin tahliye edildiği ve davanın 2 Temmuz’a ertelendiği belirtildi.

Açıklamada 60’tan fazla gazetecinin tutuklu bulunduğu Türkiye’nin, iktidarın isteklerine uymayı reddeden özgür basını en çok baskı altında tutan devletlerden biri olduğu vurgusu yapıldı.

Açıklamada “Union Syndicale Solidaires (Fransa Sendikal Dayanışma Birliği), SNJ (Fransa Ulusal Gazeteciler Sendikası) ve 150 ülkede yaklaşık 600 bin üyesi bulunan dünyanın önde gelen gazeteciler örgütü Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) olarak, özgürlükleri ve yaşamları üzerindeki tehditlere rağmen, Türkiye hükümetinin eylemleri ve güncel gelişmeleri belgelemeye ve bilgilendirmeye hız kesmeden devam eden bölge ve Türkiye’deki gazetecilerle dayanışma mesajımızı yeniden teyit ediyoruz” denildi.

Evrensel/ Kıvanç DEMİR

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.