19 Mayıs 2022, Perşembe

Gazze’de İsrail Saldırılarında Ölü Sayısı Yükseliyor

Şimdiye kadar bombardımanda ölen Filistinli sayısı 26’ya yükselirken İsrail işgal güçlerine takviye için 5 bin yedek askeri seferber etti.

İsrail’in “Hamas ve İslami Cihad tesisleri” olduğunu iddia ettiği sivil bölgelere saldırısı devam ediyor bir dizi hava saldırısı düzenledi. İsrail’in kanlı saldırıları sonucunda öldürülen Filistinli sayısı 26’ya çıkarkarken ölenlerin arasına çocukların da olduğu aktarıldı.

İsrail mahkemesinin Yahudi yerleşimcilere yer açılması adına Kudüs’ten Filistinli ailelerin zorla tahliye edilmesine karar vermesinin ve İsrail polisinin Kudüs’te Filistinlilere saldırmasının ardınan Hamas bir dizi roket yollamış, İsrail’se Gazze’de sivil noktalara yönelik bir ağır bir saldırı başlatmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı’ndan açıklama
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin bir basın brifingi sırasında AB üye devletlerinin büyükelçilerine ülkesinin “Filistin’den gelen şiddet” olarak nitelendirdiği şeye müsamaha göstermeyeceğini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü, uluslararası toplumu Gazze Şeridi’nden başlatılan roket saldırısna karşı İsrail’in öz hakkını desteklemeye çağıran bir bildiri yayınladı.

Basın bürosunun aktardığına göre Rivlin, “Din ve ibadet özgürlüğünü her zaman koruyup muhafaza edeceğiz, ancak tüm Kudüslilerin – Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar – güvenliğini tehdit eden şiddet ve bozulmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

Öte yandan İslami Cihad, Salı günü üç üst düzey komutanın İsrail’in dış bölgeye yaptığı füze saldırısında öldüğünü doğruladı. Filistinli grup, suikasta kurban giden üç üyesinin silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın liderleri olduğunu söyledi.

Bibi’den sivil yerleşimlere saldırıyı arttırma sinyali
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ysa bir video açıklamasında, “Durum değerlendirmesi sonucunda, hem saldırıların gücünün hem de saldırıların sıklığının artırılacağına karar verildi” diyerek.

İsrail 2 ölü bildirdi
İsrail Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Hamas’ın attığ füzeleren kaynaklı Aşkelon şehrinde en az iki kişinin öldüğünü söyledi.

Bakanlık Telegram kanalında, “Aşkelon’da bir konut binasına yapılan terörist roket saldırısı sonucunda iki İsrailli sivil öldürüldü” dedi.

İsrail işgal ordusuna 5 bin kişilik taviye yapıyor
Günün erken saatlerinde İsrail Savunma Bakanı Benni Gantz, İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde büyük çaplı bir saldırıya hazırlanırken 5.000 yedek askerin seferber edilmesi kararını onayladı.

İsrail bombardımandında 9 çocuk öldürüldü
Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El Kidra Salı günü basına verdiği demeçte İsrail bombaları tarafından öldürülenlarin sayısının 26’ya yükseldiğini, kurbanlar arasında 9 çocuk ve bir kadının da yer aldığını söyledi.

El Kidra, en az 122 kişinin de yaralandığını ekledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Yeni CHP’lilere Rozet Töreni: AKP Üye Kartını Masaya Bıraktı

İstanbul’da partisinin üye katılım töreninde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Ben bu millete söz verdim, kimlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.