27 Haziran 2022, Pazartesi

Gelecek Partisi Seçime Girmeye Hak Kazandı

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, partilerinin seçime girme hakkı kazandığını duyurdu.

Gelecek Partisi, Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde zikredilen ‘siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarışında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve Büyük Kongre’sini yapmış olması’ şartını yerine getirdiklerini belirterek, partinin seçime girme hakkı kazandığını açıkladı.

Partiden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Gelecek Partisi Türkiye’de korku ikliminin hakim olduğu, otoriterleşmenin arttığı, ülkenin yönetilemediği bir anda 12.12.2019 tarihinde milletimize yeni bir umut olarak kurulmuştur. Kuruluşundan sonra siyasi tarihimize ender görülebilecek bir şekilde Anadolu ve Trakya’da çok kısa bir sürede teşkilatlanış, il ve ilçe kongrelerini gerçekleştirerek, 01.11.20 tarihinde 1. Olağan Büyük Kongresi’ni başarıyla yapmıştır.

Böylece partimiz Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde zikredilen ‘siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarışında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve Büyük Kongre’sini yapmış olması’ şartını getirmiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Partimizin seçime girme şartlarını sağladığı partimizin tuttuğu kayıtlardan, İlçe Seçim Kurulları kongre evraklarından ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi partiler için tuttuğu sicilden anlaşılmıştır. Bu husus Yüksek Seçim Kurulu’nun bugün yapmış olduğu toplantıda teyit edilmiş ve karar altına alınmıştır. Gelecek Partisi bugünden itibaren yapılacak her türlü seçime girmeye hukuken hak kazanmıştır.”

SAYI 20’YE YÜKSELDİ
YSK tarafından seçime girme hakkı tanınan parti sayısı Gelecek Partisi’nin de yeterliliğini tamamlaması ile birlikte 20’ye yükseldi. Seçime katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Gelecek Partisi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’li Salıcı Partisinin Son Anketlerdeki Oy Oranı Açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, canlı yayında CHP’nin son anketlerdeki oy oranını açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.