23 Mayıs 2022, Pazartesi

Gelibolu, UNESCO Dünya Mirası Listesi İçin Süreci Başlattı

Dünya mirası listesi için Türkiye’den bir aday adayı ilçe daha hazırlıklara başladı. Türkiye’den 19 eserin yer aldığı UNESCO Dünya mirası listesine Safranbolu’nun ardından ikinci bir şehir daha aday adaylığı için çalışmalara başladı. Gelibolu Tarih ve Çevre Derneği UNİCEF Proje Koordinatörü açıklama yaparak destek istedi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi UNESCO adaylığı için Gelibolu Tarih ve Çevre Derneği adına çalışmaları yürüten Koordinasyon Kurulu Başkanı Gelibolulu Ali Kaya şu açıklamalarda bulundu:

“Gelibolu’nun UNESCO adaylığı için uzun zamandır hazırlıklarımız devam ediyor. Safranbolu’dan sonra Türkiye’den ikinci bir şehir olmak için adaylik başvurumuzu yapacağız. Gelibolu Yarımadası gibi bu kadar tarihi ve kültürel öneme sahip coğrafi bir bölgenin bugüne kadar başvuru çalışmalarının yapılmamış, UNESCO listesi için düşünülmemiş olması şaşırtıcı. Gelibolu’nun UNESCO Dünya mirası listesine girmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Alaattin Çakıcı ABD’ye Gitti İddiası

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kanada üzerinden ABD’ye gittiği öne sürüldü. Cezaevinden çıktıktan sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.