12 Mayıs 2021, Çarşamba

Giethoorn: Arabanın Yasak Olduğu Köy

Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan küçücük bir köy, Giethoorn… Giethoorn’un ilginç bir özelliği var: Araba yok, toplu taşıma yok, çünkü yol yok!

Giethoorn Hollanda’nın kuzeyinde Overijssel bölgesinde bulunan, Amsterdam’a yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıkta 3000’in altında sakini olan masalsı bir köy.

Köy aynı zamanda Weerribben-Wieden milli parkı sınırları içerisinde konumlanıyor. 13. yüzyılda çiftçiler tarafından kullanılmaya başlanan bölgede yerin altında 10. yüzyıldaki bir sel felaketinde ölen keçilerin boynuzlarının bulunması köyün isminin kaderini belirliyor. Başlangıçta “keçi boynuzu” anlamına gelen “Geytenhoren” ismi zaman içerisinde bugünkü Giethoorn ismini alıyor. 1958’den sonra popülaritesi iyiden iyiye artan köy ününü Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın “Fanfare” filmini bu köyde çekmesine borçlu.

Peki ulaşım nasıl sağlanıyor? Kanallar sayesinde… Köyün etrafı, kanallarla çevrili ve ulaşım sadece motorlarla sağlanıyor.

Tıpkı bir masal diyarı gibi görünen bu köy tamamen gerçek… Hollanda‘nın küçük köylerinden biri olan Giethoorn görenleri büyülüyor. Köyün en önemli özelliği, ulaşım için herhangi bir yol olmaması…

İrili ufaklı 180’in üstünde köprünün bulunduğu köyün nüfusu 3 binin altında. Her yıl turist akınına uğrayan bu köye ulaşmak için elektrikli motora izin var. Yakıtlı motor da tıpkı araba gibi yasak.

Bu muhteşem köy için ‘Masal Köyü’ veya ‘Hobbit Köyü’ benzetmeleri yapılıyor. Köyün tek trafiği, köylülerin koyunlarını çayıra götürmek için bindikleri botlar yüzünden olan trafik! 13. yüzyıldan kalma olan bu köyde, bisiklet yolları da sonradan yapılmış.

Giethoorn özellikle 1958 sonrasında ünlü oldu. Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra, ünlü komedi Fanfare’yi Giethoorn’da çekmiştir. 

Giethoorn, 1973 yılına kadar ayrı bir belediye oldu.

Giethoorn’a Her Yıl 150.000 Turist

Giethoorn Çinli turistler arasında çok popüler bir cazibe yeridir. Sadece 2.785 nüfuslu olan köy, her yıl 150.000 ila 200.000 Çinli turist görür. Kuzey’in Venedik’i veya Hollanda Venedik’i olarak bilinen

Giethoorn’da bulunan kanallar, köprüler ve evler bölgeye masalsı bir hava katmakta. Bu ambiyans turistlerin bölgeye gelmesindeki en büyük neden.

Giethoorn üzerinde 180 köprü bulunmakta.

Kışın oldukça soğuk bir iklime sahip olan Giethoorn’u gezmek için en uygun zaman dilimi bahar, yaz ve sonbahar mevsimleri.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Erçel’in Ardından Kerem Bürsin’den de Aşk İtiraf Geldi!

Hande Erçel’in ardından Kerem Bürsin’den de itiraf geldi! Hande Erçel’in sevgilisi Kerem Bürsin aşkını ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir