16 Ağustos 2022, Salı

Halk Ekmek, Yeni Fabrikayla Kapasiteyi Artıracak

İstanbul’da Halk Ekmek büfeleri önündeki uzun kuyruklar tartışma konusu olmuştu. İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama yeni bir fabrika ile ekmek üretim kapasitesinin artırılacağını duyurdu.

ÜÇ FABRİKADA 1,5 MİLYON EKMEK ÜRETİLİYOR

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, İstanbul Halk Ekmek, Cebeci, Edirnekapı ve Cevizli dahil olmak üzere üç fabrikada ekmek üretiyor. Normal, somun ekmek kapasitesi ise günlük 1,5 milyon. Normal ekmek üretiminin yanı sıra, İstanbul Halk Ekmek bünyesinde porsiyonluk ekmekler, sandviç ekmekler ve dilimli poşetli ekmekler de mevcut.

Nama, “Söz konusu çeşit ekmeklerle beraber bakıldığında İstanbul Halk Ekmek’in kapasitesi 2.5 milyon adeti aşıyor” diyor ve ekliyor: “Normal ekmekte üretilebilir maksimum teorik kapasite 1.5 milyon adet. Şu anda talep yoğunluğu yaşadığımız ve gündeme konu olan ürünümüz normal ekmek olduğundan ötürü kapasitemizi 1.5 milyon adet normal ekmek olarak ifade etmekteyiz. İstanbul Halk Ekmek olarak normal ekmekteki 1.5 milyon adetlik teorik kapasitemizin tamamını kullanmaktayız.”

Son bir yılda Halk Ekmek bünyesinde 92 adet yeni büfe kuruldu. Ekmek dağıtan araç sayısı da 68’den 85’e çıkarıldı. Nama’nın aktardığına göre üretim kapasitesi artmadı fakat yüzde 21 oranında verimlilik artışı sağlandı.

600 BÜFE, 1300’DEN FAZLA MARKETE EKMEK VERİLİYOR
İstanbul’da Halk Ekmek, 600’den fazla büfe, 1300’den fazla bayi, market ve zincir markete ekmekleri ulaştırıyor. Halk Ekmek’in artan talebe karşı da kapasiteyi arttırmaya yönelik planları var: “2022 yılı mart sonunda faaliyete geçmesi hedeflenen Hadımköy tesisimizin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Hadımköy tesisimiz devreye alındığında günlük 1.5 milyon normal ekmek kapasitemize 250 bin adet daha normal ekmek eklenecek. Böylelikle İstanbulluların ekmek ihtiyacını 4 fabrikada üretim yaparak karşılıyor olacağız.”

Nama’nın son dönemdeki kuyruk görüntüleri ve ekonomik krize dair görüşleri ise şöyle: “Üzülerek belirtmeliyim ki bu kuyruklar Türkiye’de insanların yoksullaştığının fotoğrafıdır. Hiç kimse bu soğuk kış koşullarında mahallesinde saatlerce ekmek kuyruğunda beklemek istemez. Bu durum AKP’nin 20 yıllık iktidarının Türkiye’yi ne kadar gerilettiğinin fotoğrafıdır. Bu kuyrukları üzüntü ve kaygı ile izliyoruz. Kuyrukların ortadan kalkması ve yoksulluğun giderilmesi için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Kent yoksullarına, sağlıklı ekmeği ucuza ulaştırmaya devam edeceğiz. Her zamanki gibi halkımızın yanındayız ve var gücümüzle yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.