22 Haziran 2021, Salı

Hepsi Düştü Sadece AAVE Ayakta Kaldı

Bitcoin (BTC) ve altcoin piyasaları, Elon Musk‘un ortaya çıkardığı şaşırtıcı olay sebbeiyle sert bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Dünyanın en zengin ikinci kişisi Elon Musk, şirketi Tesla tarafından sunulan elektrikli araçlar için Bitcoin’i kabul etme kararında geri adım attı. Musk bu kararını çevresel endişelerle ilişkilendirdi. Bununla birlikte, bazı altcoin’ler, yakın vadede güçlü temel kurulumları nedeniyle acımasız çöküşten sağ çıkmayı başardı. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri de Aave oldu.

Neredeyse tüm önde gelen altcoin’ler düştüğü için AAVE‘nin performansı dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Aave protokolünün üzerinde bir yönetim token’ı görevi gören kripto para, günün erken saatlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 640 dolar’a ulaşmasına rağmen şu an 538 dolar’dan işlem görüyor. Musk’ın Bitcoin karşıtı duyurusunun, diğer altcoin’lerde olduğu gibi AAVE coin de etkilediği açık görünüyordu. Ancak benzerlerinden farklı olarak, AAVE ani düşüş baskısına karşı daha dirençliydi.

Temel bilgiler, AAVE’yi ciddi düşüş saldırılarından korudu. İlk başta, Aave’nin kurucu ortağı Stani Kulechov, merkezi olmayan finans para protokolünün kurumsal oyuncular için bir “özel havuz” oluşturduğunu bildridi. Yeni izin verilen havuzun, DeFi ekosistemine dahil olmadan önce Aave’nin borç verme ve borçlanma hizmetlerine alışmak isteyen yatırımcılar için bir emülatör görevi göreceğini belirtti.

Kurumsal katılım beklentileri, AAVE’nin yükseliş eğilimini korudu. Yukarı yönlü beklenti, farklı bir gelişme ile daha da güçlendi: DeFi analiz platformu Defillama’ya göre,  Aave’e kitlenmiş vaziyette yaklaşık 12.83 milyar dolar’lık varlık bulunuyor. Söz konusu değer bu yılın başındaki yaklaşık 2 milyar dolar’dı.

AAVE COİN NEDİR?

AAVE, Ethereum (ETH) üzerinden kullanıcılara borç alıp verme işlemleri ve kripto paralar üzerinden faiz kazanma (lending) işlemlerine üçüncü parti olmadan gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Ethereum tabanında çalışan, akıllı kontratlar aracılığıyla yazılımı çalıştıran bilgisayarlar üzerinden yönetilir. Bu sayede Aave kullanıcıları farklı kurumlara kendi fonlarını yönetmeleri için ihtiyaç duymazlar. Sadece açık kaynak kodlarına güvenmeleri yeterlidir.

AAVE, ETH ve BAT başta olmak üzere farklı kripto paralar üzerinden borç vermelerine olanak sağlar.

AAVE’Yİ KİMLER KURDU?

Aave ve selefi ETHLend, Stani Kulechov tarafından kuruldu. O zamanlar, Ethereum’a borç verme başvurusunun eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğramıştı – ve projesi, merkezi olmayan finans var olmadan önce inşa edildi.

Kulechov, hukuk fakültesine giden ve gençken programlamaya başlayan bir seri girişimcidir. Blockchain alanında erken benimseyenlerden biriydi. CEO, şirketin Ether kredilerinin ötesinde daha geniş bir hizmet yelpazesi sunabilmesi için ETHLend’i Aave olarak yeniden markalamak istediğini söyledi.

Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Macron, Erdoğan’dan Fransız Mahkumun Naklini İstedi

NATO Zirvesi için Brüksel’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir