29 Haziran 2022, Çarşamba

HPV Bir Halk Sağlığı Sorunudur, Aşısı ise Haktır!

HPV, deriyi ve mukozaları enfekte eden, yaklaşık 200 farklı çeşidi olan bir virüstür. İç ve dış genital organları, anal bölgeyi, deriyi ve ağız ile boğazı etkileyebilirler. Yaygın şekilde zannedilenin aksine, hem kadınlara hem erkeklere bulaşır. Yaklaşık 15 türü “yüksek riskli” olarak bilinir çünkü kanser öncesi lezyonların ve hatta bazı kanserlerin sorumlusudurlar. Bu kanserlerden bazıları rahim ağzı kanseri, anüs kanseri, penis kanseri ve boğaz kanseridir. Başka çeşit HPV’ler ise genital siğillere yol açar.

HPV dünyadaki en sık görülen cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan biridir. Cinsel anlamda aktif olan insanların yüzde 80’i, yarısından fazlası 15 ile 24 yaş arasında olmak üzere HPV tarafından enfekte edilir. Bu kişilerden yüzde 90’ı, 1-2 sene içerisinde bağışıklık sisteminin yeterliliği sayesinde kendiliğinden virüsü vücutlarından atarlar. Virüs çoğu zaman belirti göstermez, bu durumda farkında olmadan başkalarına bulaştırılabilir. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99’u HPV enfeksiyonu sebebiyle oluşur. Kanser riskinizi düşürmek için düzenli bir tarama gerçekleştirmek önemlidir. HPV’nin en sık yol açtığı kanser ise rahim ağzı kanseridir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl dünyada 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuyor ve her yıl yaklaşık 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor. Oysa erken teşhis veya aşıyla bu ölümlerin önüne geçebiliriz.

Geçtiğimiz haftalarda kadınların HPV aşısına ücretsiz ulaşabilmesi için kampanya başlatan Emek Eczanesi’nin sahibi Cem Kılınç, kozmopolitik.com.tr’ye HPV aşısının neden ücretsiz olması gerektiğini ve kampanyasının nasıl doğduğunu değerlendirdi.

HPV aşısının ne olduğunu ve neden ücretsiz olması gerektiğini sorduğumuz Ecz. Kılınç, ” HPV 200 yakın farklı tipi bulunan, bunlardan özellikle bazı tiplerin kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olduğunun yıllardır bilindiği, bunla birlikte penis, gırtlak ve anüs kanserine de neden olabilen ve hali hazırda önleyici bir aşısının mevcut olduğu cinsel yolla bulaşan bir virüs. Ve toplumumuzda çok yaygın. Hem bu konuda bilinç düzeyinin neredeyse yok denecek kadar az olmasından, hem de kişi bu bilgiye vakıf olsa dahi yüksek maliyeti nedeniyle erişemediği aşılarla korunamadığından giderek de yayılmakta. Kadınlarda görülen en yaygın 2. kanser çeşidi rahim ağzı kanseri. HPV aşısı, 9 yaşından itibaren çocuk yaşta uygulanabilir. Kadınlarda 45 yaşına kadar , erkeklerde 26 yaşına kadar uygulanabilir. 100’e yakın ülkede çocuk yaşta ulusal aşı takvimi kapsamında ücretsiz uygulanmakta. Maalesef ülkemizde 3 dozu 2085 TL.

Sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır. Yurttaşlarının sağlıklı yaşaması da sosyal devletin görevidir. Rahim ağzı kanseri %99.7 HPV virüsü nedeniyle olmaktadır ve bunun yıllardır bulunmuş ve dünyanın bir çok yerinde ücretsiz uygulanan bir aşısı mevcut. Ancak ülkemizde fahiş fiyatlarda satıldığından halkın ulaşma imkanı bulunmamakta. Bunun dışında bu konuda devlet tarafından bir eğitim verilmediğinden ya da farkındalık da yaratılmadığından toplum konuya dair bilgisizliğe terk edilmekte. Kişi HPV’yi genelde ilk defa HPV ile temaslı olduğunu öğrendiği anda duyuyor. Dolayısıyla aşı ile önlenebilir olan bu rahatsızlığa karşı koruma sağlayamamış oluyor. Covid pandemisinin başlarından market poşetlerini bile deterjan ile yıkıyorduk. Toplum nasıl önlem alması gerektiğini öğrenmek için günlerce ekranlardan Prof.ları izledi. Maske , mesafe , hijyen önlemeleri aldı. Aşı bulunana kadar eski ilaçları modifiye ederek çözüm bulabilir miyiz telaşına düşüldü, en son da faz 3 çalışmaları tamamlanmadan aşılar onay alıp kullanılmaya başlandı. Bu kadar mühimdi. Düşünsenize 2 yıldır yine pandemi var olsun ama biz Covid’i ve nasıl önlem almamız gerektiğini bilmeden eskisi gibi yaşamlarımıza devam edelim. Neler olurdu neler? HPV meselesinde de durum tam olarak böyle. Bilgi yok, eğitim yok, önlem yok. Aşı var , sosyal devlet ortalıkta yok. HPV aşısı ücretsiz olarak devlet tarafından ulusal aşı takvimi kapsamında yapılsa bir kanser türü ve buna bağlı ölümler yok olacak ülkemizde. Geçtiğimiz günlerde önde gelen bir jinekolog ile konuşurken bana şöyle dedi, “10 yıl önce aşılayamadığımız çocukların şimdi kanser tedavisini yapıyorum”. Bence bu her şeyi anlatıyor..” şeklinde ifade ediyor.

Cem Kılınç başlattığı kampanya ile birlikte 135 kişinin aşıya ücretsiz olarak ulaşmasını sağladı. Ancak önemli olanın sayı değil farkındalık oluşturmak olduğunu söylüyor ve ekliyor ” Devlete yapması gerekeni gösteriyoruz. Ve milyonlarda kadın ve erkek aşısız. Bence aşıladığımız 135 kişi değil, aşılanmayan milyonlarca insan haber değeri taşıyor.”

Pek sevgili sanatçımız Kazım Koyuncu kendiliğinden mi yaşamını yitirdi yoksa o çay içen bakanın bir cinayeti miydi?

HPV aşılarının ücretsiz yapılması için TBMM’ye dört ayrı kanun teklifi verildi. İlki 22 Mart 2021’de o dönem CHP’de yer alan TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil tarafından verilen teklifler Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda gündeme alınmadı. AKP Kayseri Milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi İsmail Tamer ise yurtdışından gelen aşıların ücretsiz yapıldığını, HPV aşılarının da ücretsiz yapılacağını söylerken teklifin komisyonda görüşülmeme nedenini ise şöyle açıkladı: “Görüşülmemiş olabilir, bu Meclis’in programıyla ilgili bir hadise, AKP’nin tutumuyla ilgili değil. Bir doktor ve yıllardır bu işin içinde bulunan biri olarak, bana göre bu konunun tartışılması bile yanlış. Bu, muhalefetin sulandırdığı bir olay. O teklif bana göre yanlış bir teklif, o konudan SGK sorumlu. Teklif verseler ne olacak, vermeseler ne olacak? Bu konu siyasetten başka bir şey değil. Aşıların hepsi Türkiye’de ücretsiz, HPV aşısıyla ilgili karar alınmadığı için ücretli yapılıyor. Beklesin insanlar biraz, çok uzun sürmez. ” açıklamasında bulundu. Bu açıklamayı sorduğumuzda, ” Başta da dediğim gibi sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır. Bunu sulandırsa sulandırsa bu ifadeleri kullanan AKP vekili sulandırmış oluyor. İnsanlar çileler çekiyor, rahimini kaybediyor, yaşamını kaybediyor. Geçmediğimiz köprülerin paralarını vatandaşlarına ödeteceklerine bununla halkını aşılasalar konu sulanmayacak. İnsanlar neyi beklemeli? Kanser olmayı mı, yaşamını yitirmeyi mi? Beklenen her an, şu an bir yerde insanlar bu virüs ile temas etmeye devam ediyor ve bekleyen sonucunda oluşacak sağlık problemlerinin sorumlusudur. Çernobil faciası döneminde çay satışı azalmasın diye yalandan çay içen bakanı hatırlatıyor bu ifadeler bana. Şu sorunun düşünülmesini isterim: cinayet bir insanın kafasına silahla ateş ederek mi oluyor yoksa bir insanın yavaş yavaş ölümüne göz yummak da bir cinayet midir? Pek sevgili sanatçımız Kazım Koyuncu kendiliğinden mi yaşamını yitirdi yoksa o çay içen bakanın bir cinayeti miydi?” yorumunda bulunuyor.

Kampanya fikri ise okuduğu Nazım Hikmet’in dizelerinden ortaya çıkıyor. Kılınç kampanyanın nasıl ortaya çıktığını şu şekilde açıklıyor, ”

Pandemi sürecini çok yakından yaşamış bir eczacı olarak, pandeminin başındaki aşı tartışmaları ile birlikte toplumda oluşan aşıya karşı merak hoşuma gitmişti. Kendimin de 5 yıl önce aşısını olduğum HPV’ye karşı da toplumda fazla bilincin olmadığını, aşıların da çok pahalı olduğu için ulaşabilirliğinin zor olduğunu düşünmüştüm. Aslında o günden beri aklımda olan bir mesele idi HPV aşısını gündeme getirme fikri.
Bu 3 Haziran günü eczanemde nöbetçi idim, malum Nazım Hikmet’in de ölüm yıl dönümü, bu vesile nöbette Nazım şiirleri okuyarak vakit geçirirken bir şiire rastladım. Çok etkilendim özellikle şu kısmından:

“..Biz insanız çok şükür
çok şükür biliriz,
ilacımıza
umudu katmasını
yaşamak gerek diyerek
ayak direyip
dayatmasını

Hastalar,
kardeşlerim
iyileşeceksiniz…”

O an “ben de ayda bir nöbetimi bir genç kadının HPV aşısını karşılamak için tutabilirim” diye düşündüm ve bir tweet attım bu yönde.
Hemen ertesi gün çok ilgi gördü, bir başvuru formu hazırladım, ilk gün onlarca mail geldi. İlk gün 5 arkadaşımızın aşılarını karşıladık. Kanayan bir yaraya parmak bastık, dayanışmayı büyütelim dedik. Dayanışmak için başka eczacılar ve dostlarımız da katkı koymak istedi. Bugüne kadar geldi bu süreç. Zaten sonrasında da ülke gündemine oturdu, HPV ve HPV aşısı. Bu konuda böylesine bir farkındalık yarattığımız için çok mutluyuz.”

Kampanyaya destek olmak için, Twitter’dan as_hpv, İnstagram’dan hpvasısıucretsizolsun hesaplarından takip edip, farkındalık oluşmasını sağlayabiliriz.

Bunun dışında ise Cem Kılınç’ın da söylediği gibi sağlık ve aşı haklarımız için mücadele etmeli ve devletten bu haklarımızı talep etmeliyiz.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Adayı Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ‘üçüncü ittifak’ çıkışıyla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.