1 Temmuz 2022, Cuma

İktidara Yakın Şirketlerin Hayal Kırıklığı: İhale Ellerinden Alındı!

Sağlık Bakanlığı’nın 306 milyon TL’lik ihalesi önce iktidara yakın Kanal 7 ve Ülke TV’nin patronlarına ait olan bir şirkete verildi. Ardından da Kamu İhale Kurulu’nun kararıyla ihalenin şirketin elinden alındığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın milyonlarca liralık ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) ihalesinde dikkatleri çeken bir gelişme yaşandı. İhale önce yandaş Kanal 7 ve Ülke TV’nin patronlarına ait bir şirkete verildi. Ardından da ihalenin yandaşların şirketinden geri alındığı duyuruldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, “Alo 184 SABİM Çağrı Merkezi Hizmetleri Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. İhale kapsamında 36 ay süreyle çağrı merkezi hizmeti alınacağı açıklandı.

KANAL 7’NİN SAHİPLERİ
16 Kasım 2021’de de sadece iki geçerli teklif verilen ihaleyi 306 milyon 734 bin TL’ye Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Şirketi ile Pluscom İletişim Şirketi’nin bir iş ortaklığı kurarak birlikte aldığı duyuruldu.

Milyonlarca liralık ihaleyi aldığı açıklanan iş ortaklığı içerisinde yer alan Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Şirketi ise Kanal 7 ve Ülke TV’nin de sahibi olan Beyaz Holding’e bağlı. Holding’in hissedarları arasında ise Almanya’da başlayan ve ülkenin en büyük bağış skandalı davası olan “Deniz Feneri Davası”nda da geçen Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan ve eski RTÜK Başkanı Zahid Akman yer alıyor.

İHALE İPTAL EDİLDİ
Bu gelişmelerin ardından 23 Şubat 2022’de ihaleyi kaybettiği açıklanan Pusula Call Center İletişim Şirketi, ihaleyi Kamu İhale Kurulu’na şikâyet etti. Kurul ise ihalede mevzuata aykırı işlemler olduğunu ve ihaleyi aldığı açıklanan Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler ile Pluscom İletişim iş ortaklığının verdiği teklifin değerlendirme dışı bırakılmasına karar verdi. Bu kararın da oy çokluğuyla alındığı ifade edildi.

Bu kararla birlikte sadece iki teklifin verildiği 306 milyon TL’lik ihale, ihaleyi şikâyet eden Pusula Call Center İletişim Şirketi’ne kalmış oldu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.