13 Haziran 2021, Pazar

İngiltere’de, Vaka Sayılarındaki Artış Hastane Başvurularına Yansımıyor

İngiltere’de daha önceden koronavirüsün Hindistan varyantı olarak bilinen Delta varyantının yayılması, günlük yeni vaka sayılarını artırdı. Son 24 saatte 5 bin 765 yeni vaka tespit edilirken, yaşamını yitirenleri sayısı 13 olarak kayda geçti.

Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) kapsamındaki hastaneleri temsil eden NHS Providers adlı kurumun başkanı Chris Hopson, artan vaka sayılarının hastane başvurularına ve ölüm oranlarına aynı şekilde yansımadığını kaydetti.

Hopson, Delta varyantıyla hastanelerde tedavi altına alınanların sayısının arttığını, ancak artışın “ciddi düzeyde” olmadığını vurguladı.

Hopson, Delta varyantının en çok etkilediği Bolton’daki hastanelerde genellikle genç hastaların bulunduğunu, iki doz aşı olanların ise çok nadiren hastaneye başvurduğunu söyledi.

Sağlık otoritelerine göre bu durum, “Covid kapmakla ağır hastalık geçirmek arasındaki zincirin aşı sayesinde kırıldığını” gösteriyor.

İngiltere’de bugün itibarıyla yetişkin nüfusun yüzde 76,2’sine en az bir doz Covid aşısı yapıldı. Yüzde 51,6’ya ise iki doz Covid aşısı yapıldı.

Öte yandan bilim insanları yeni Covid varyantının “kaygı verici biçimde yayıldığını” da ekliyor.

Vaka sayılarının Mart sonundan bu yana en yüksek seviyelerine çıkması, ülkede Delta varyantının baskın tip olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Hastaneye yatırılan hastaların salgının ilk günlerine göre “çok daha genç” olduğunu söyleyen Hopson, yoğun bakım ünitelerine daha az ihtiyaç duyulduğunu kaydediyor.

BBC Türkçe

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ABD’den Ukrayna’ya 150 Milyon Dolarlık Askeri Yardım

ABD tarafından Ukrayna’ya topçu ve havan tespit radarları ve insansız hava araçlarına karşı sinyal bozucular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir