28 Ocak 2022, Cuma

İsrailli Radikaller Arap Sürücüyü Linç Etti

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını sürdüren İsrail, sivil yerleşim alanları, altyapı sistemleri ve emniyet birimlerine ait noktaları vurdu. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybedenlerin sayısının 16’sı çocuk 5’i kadın olmak üzere toplam 65’e, yaralı sayısının ise 365’e yükseldiğini bildirildi.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Buzum, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze içindeki karakollar ve emniyete ait noktaları hedef aldığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı, İsrail saldırılarının Gazze ve Han Yunus kentlerinde yoğunlaştığını bildirdi. Sabah saatlerinde devam eden İsrail saldırılarında, caddelerin ve altyapı sistemlerinin de hedefler arasında olduğu ifade edildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da yaptığı yazılı açıklamada, sivillerin evlerinin ve kalabalık yerleşim alanlarının kasıtlı olarak hedef alınmasının Gazze halkını paniğe sevk ettiğini belirtti. İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin farklı noktalarına düzenlediği saldırılarda yerleşim yerlerinin yanı sıra sokaklar ve ticari işletmeler de ağır hasar aldı.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA


Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Danışmanı, İsrail topraklarına düzenlenen roket saldırılarına dair El Cezire kanalına yaptığı açıklamada “İşgalciler bizden yeni şeyler gördüler; durumu tırmandırmaya devam ederlerse fazlasını alacaklar” dedi.

Yetkili, “ABD yönetimi, bir tarafa karşı diğerine nazaran daha önyargılı olup olmadığını kanıtlamalıdır” belirtti. Bununla birlikte bölge ülkelerinin ateşkes için yürüttüğü arabuluculuk faaliyetlerine ilişkin olarak Mısır ve Katar’a teşekkür etti.

LOD KENTİNDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR


Dün olağanüstü hal ilan edilen ve bugün de sokağa çıkma yasağı konulan İsrail’in kuzeyindeki Lod kentinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

BAŞ HAHAM: İNSANLARA SALDIRMAYIN


İsrail’in baş hahamlarından Yitzhak Yosef, “İsrail’de masum siviller terör örgütlerince saldırıya maruz bırakılıyorlar, kalplerimiz öfkeyle dolu, neler olduğunu izlemek zor. Ancak, provokasyonlara boyun eğmemeli, insanlara saldırmamalı veya mülklerine zarar vermemeliyiz” dedi.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI RİVLİN: BU ÇILGINLIĞI DURDURUN


İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, ülkede yaşanan şiddet olayları ve çatışmalara dair açıklamada bulundu. Rivlin, “Lütfen, bu çılgınlığı durdurun” dedi, tüm vatandaşlara tansiyonun düşürülmesi çağrısını yaptı.

ARAP SÜRÜCÜ LİNÇ EDİLDİ


Öte yandan Bat Yam’da Arap bir sürücünün, İsrailliler tarafından linç edildiği videolara yansıdı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ABD’den, Mısır’a 2,5 Milyar Dolarlık Silah Satışına Onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a 2,2 milyar doları C-130J kargo uçağı, 355 milyon doları hava savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.