18 Ocak 2022, Salı

İtalya İstihbaratı Bir Kadına Emanet

İtalya Başbakanı Mario Draghi, eski büyükelçi Elisabetta Belloni’nin İtalya İstihbaratı Bilgi Güvenliği Departmanı’nın başına getirildiğini açıkladı.

Departman ülkenin hem iç hem de dış istihbarat servislerini denetliyor ve direkt olarak hükümete rapor veriyor.

Belloni daha önce İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın genel sekreteri olan ilk kadın olmuştu. İtalya’da çoğu siyasetçinin kararı memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

İtalyan İstihbarat Teşkilatı “Bilgi ve Dış Güvenlik Ajansı” Nedir?

Bilgi ve Dış Güvenlik Ajansı yaygın olarak AISE olarak bilinen ve eskiden SISMI olarak bilinen (İtalyanca: “Agenzia Informazioni e Sicurezza Esterna“) İtalya’nın dış istihbarat servisidir. İtalya dışında etkinlik gösteren örgüt başta HUMINT (İnsan istihbaratı) kullanımı yoluyla İtalya’nın bölgesel çıkarlarını korur. Diğer ülkelerdeki karşıtları MI6, CIA ve DGSE’dir.

Ajans hâlen General Alberto Manenti tarafından yönetilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana, İtalyan istihbarat ajansları defalarca yeniden yapılandırılmıştır:

 • SIM 1900-1949,
 • SIFAR 1949-1965,
 • SIOS 1949-1997,
 • SID 1965-1977,
 • SISMI (savaş tekniği) ve SISDE, İstihbarat ve Güvenlik İcra Komitesi (CESIS) 1977-2007

Onların etkinliğini artırmak ve sivil kontrolü altında daha tam getirmek için bir girişim. AISE, 3 Ağustos 2007’de İtalya tarafından sağlanan istihbarat kurumlarının reformu ile 2007 yılında kurulmuştur. 124. kanuna göre: Yeni ajanslar Bilgi Güvenliği Bölümü (DGD) ve Anayurt Güvenliği ve Bilgi Ajansı’dan (AISI) oluşmuştur. 24 Ekim 1977 ile karşılaştırıldığında reformlarla büyük ölçüde, İtalyan istihbarat yapısı değişti. 801. yasa, şimdi sivil ve askeri yapılar (yani SISDE ve SISMI) arasında ancak yetkinlikle karasal küre boyunca sorumlulukları bölmek için değildir:

 • AISI sadece sınırları içinde ve
 • Sadece yurt dışında AISE,
 • DIS (Dipartimento delle Informazioni per la Sicurezza, Bilgi Güvenliği Bölümü)

İtalya’yı hizalayıp diğer ülkelerin de hizmetlerini düzenlemektedir. Yasaya göre, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı ile benzer bir durumdur.

Hukukunun 6. maddesi 124/2007 tarafından sağlanan ajansın, uluslararası anlaşmaların uygulanması da dahil olmak üzere, yurt dışından gelen tehditlere karşı İtalya’nın bağımsızlığı, bütünlüğü ve güvenliğini korumak için gerekli tüm bilgileri araştırma ve geliştirme görevi vardır. AISE dışında da algılanması yanı sıra, İtalyan siyasi, askeri, ekonomik, bilimsel ve endüstriyel çıkarlarını korumak için, İtalya ulusal toprakları dışında güvenlik açısından stratejik bulunan nükleer malzeme veya malzemelerin karşı çoğalması alanındaki etkinlikleri ve bilgilendirme etkinliklerini gerçekleştirir, İtalya ulusal bölge casusluk etkinlikleri ve yıkıcı ulusal çıkarları amaçlayan etkinliklere karşı yöneltilmiştir.

Direktörleri

 • Koramiral Bruno Branciforte (4 Ağustos 2007 – 4 Şubat 2010), SISMI eski müdürü
 • General Adriano Santini, (5 Şubat 2010 – 19 Şubat 2014)
 • Paolo Scarpis (20 Şubat 2014 – 18 Nisan 2014 geçici ilanla)
 • 19 Nisan 2014 Genel Alberto Manenti

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Instagram’a Yeni Gizlilik Özelliği

Instagram’ın yeni bir gizlilik özelliği üzerinde çalıştığı öğrenildi. Yeni özellikle birlikte kullanıcıların takipçi listesi diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir