20 Mayıs 2022, Cuma

İtalya’da AstraZeneca Aşısı Sonrası Kan Pıhtısından 4 Kişi Öldü

İtalya’da AstraZeneca Covid-19 aşısı olduktan sonra 4 kişi kan pıhtısı nedeniyle hayatını kaybetti.

İtalyan İlaç Ajansı’nın (AIFA) yayınladığı raporda, 27 Aralık ve 26 Mart arasında 9 milyon 70 bin doz aşının uygulandığı kişilerin yüzde 0,5’inde çeşitli yan etkiler gözlendiği duyuruldu.

Pfizer-Biontech, Moderna ve AstraZeneca aşılarından tamamı uygulanırken ciddi boyuttaki yan etkilerin oranı yüzde 0,04 oldu.

Orta dereceli yan etiklerin çoğunluğu ise grip benzeri semptomlar, aşı yapılan bölgede ağrı ve yorgunluk olarak kayda geçti.

Diğer bir çok Avrupa ülkesi gibi İtalya’da kan pıhtısı sorunu ortaya çıktığında AstraZeneca aşılarını askıya almıştı. Daha sonrasında Avrupa İlaç Ajansı’nın faydasının risklerinden yüksek olduğunu açıklamasıyla 60 yaşın üzerindekilere uygulamaya tekrar başlamıştı.

AIFA raporunda kan pıhtısı geliştiren toplamda 11 vaka tespit edildiğini ve bunlardan 4’ünün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Öte yandan AstraZeneca bu çok nadir görülen vakaların nedenini anlamak için çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı.( Euronews)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HDP Kapatma Davasında Savunmasını Bugün AYM’ye Sunacak

HDP Hukuk Komisyonu, partilerine açılan kapatma davasında savunmayı bugün saat 16:00’da Anayasa Mahkemesi’ne teslim edecek. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.