26 Ocak 2022, Çarşamba

Japonya, Olimpiyatlar Öncesi OHAL İlan Etti

Japonya hükümeti ve Olimpiyat organizasyon komitesi oyunları düzenlemeye kararlı. Ancak, Japon halkı Olimpiyatların ertelenmesini ya da iptal edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Japonya, koronavirüs salgınının üçüncü dalgası yüzünden Cuma günü Tokyo dahil birçok bölgede OHAL ilan ettiğini duyurdu. Daha önce alınan önlemler koronavirüsün yeni varyantları karşısında etkili olmamıştı.
Diğer önlemlerden farklı olarak OHAL’in nasıl bir farkı olduğuna ve Olimpiyatlar’dan önce virüs yayılımını kontrol altına alıp alınamayacağına gelin birlikte göz atalım.

JAPONYA’NIN DURUMU NE KADAR KÖTÜ?

Yaklaşık 550.000 vakaya ve 10.000’den az ölüme sahip olan Japonya, Asya’daki diğer yerlere kıyasla çok iyi olmasa da dünyanın büyük bir kısmından daha iyi durumda. Virüsün yayılımı Mart ayında biraz düştü, ancak o zamandan beri beş katın üzerine çıkarak Çarşamba günü 5.000’i aştı. Uzmanlar, daha önce İngiltere’de tespit edilen virüsün yeni bir varyantının ofislerde ve sınıflarda daha genç insanlar arasında hızla yayıldığını, daha ciddi vakalara neden olduğu, hastaneleri aşırı yüklediği ve düzenli tıbbi bakımı kesintiye uğrattığı konusunda uyarıda bulundu. Yaşlı bakım evlerinde ve gençlerde yeni varyantlar için daha fazla test yapılması gerekmesine rağmen testler yetersiz kalmaktadır.

KİM ETKİLENDİ?

En son olağanüstü hal, Japonya’nın 126 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yapan Tokyo ve batıdaki Osaka, Kyoto ve Hyogo metropollerini kapsıyor. 17 günlük acil durum Pazar günü başlıyor. Seyahat kısıtlaması Japonya’nın “altın hafta” tatillerinin hemen ardından 11 Mayıs’a kadar devam edecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın Mayıs ayı ortasında Japonya’ya yapması beklenen ziyaret öncesinde planlanan bitiş, hükümetin Olimpiyat programını insanların sağlığı üzerine koyduğu eleştirilerine yol açtı.

OHAL Ne Yapabilir?

Şubat ayında revize edilen bir yasa uyarınca acil durum önlemleri sertleştirildi ve bölgelerdeki valilerin işyerlerinin çalışma saatlerini kısaltmaları veya kapatmaları karşılığında 200.000 yen’e (1.850 $) varan günlük tazminat karşılığında bağlayıcı emirler vermesine izin veriyor. İhlal edenler için 300.000 yen’e (2.780 $) varan para cezalarını kapsamakta.

İLK ÖNLEMLERDEN NELER DEĞİŞECEK?

Büyük mağazalar, alışveriş merkezleri, eğlence parkları, alkol servisi yapan barlar ve restoranların yanı sıra tiyatrolar ve müzeler kapanacak. Alkol ve toplu taşıma hizmeti vermeyen restoranlar erken kapanacak. Marketler ve okullar açık kalacak, ancak üniversitelerden çevrimiçi derslere dönmeleri istenecek.

KAMU ŞİKAYET EDECEK Mİ?

Sakinlerden gereksiz gezilerden kaçınmaları, evden çalışmaları ve maske takmaya ve diğer güvenlik önlemlerine bağlı kalmaları isteniyor, ancak bunlar zorunlu olmayan istekler. Uzmanlar, birçok insanın kısıtlamalardan giderek yorulduğu ve daha az işbirlikçi olduğu için taleplerin takip edilip edilmeyeceğinden endişe duyuyorlar.

ACİL DURUM OLİMPİYATLARI NASIL ETKİLİYOR?

Tokyo Olimpiyat organizatörleri ve hükümet, 23 Temmuz-Ağustos’u düzenleme kararlılıklarını tekrarladılar. Halkın çoğunluğu ise onların iptalini veya ertelenmesini destekliyor. Cuma günü Suga, Japonya’nın IOC’nin oyunları düzenleme kararını takip etmekten başka seçeneği olmadığını ve Japonya’nın güvenliği sağlamak için elinden geleni yapacağını söyledi. “IOC’nin karar verme yetkisi var ve IOC çoktan Tokyo Olimpiyatlarını düzenlemeye karar verdi” açıklaması yapıldı.


JAPONYA’DA AŞILAMA NE DURUMDA?

Japonya’nın aşılama kampanyası, ithal aşıların yetersiz olması nedeniyle birçok ülkenin gerisinde kalıyor. Japonya’nın kendi aşılarını geliştirme girişimleri hala erken aşamada. Aşılama Şubat ortasında başladı ve Japon halkının yalnızca% 1’i aşı olabildi. Hastanelerde yeni hastaların hızla artması, daha fazla personel sıkıntısı yaşanması, aşılamanın yavaşlamasıyla ilgili endişeleri artırdı. Bazı üst düzey yetkililer, Oyunların seyirci olmadan yapıldığından veya en kötü senaryolarda iptal edildiğinden bahsediyorlar. Olimpiyatların seyircili olmasına Haziran’da karar verilecek.

HuffingtonPost

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Taliban Heyetinin Avrupa’ya İlk Resmi Ziyareti Norveç’e

Taliban, Afganistan’da kontrolü ele almasının ardından Avrupa’ya ilk ziyaretini yarın Norveç’in başkenti Oslo’ya yapacak. Taliban, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.