17 Ocak 2022, Pazartesi

Joe Biden ve Ulusal Güvenlik Danışmanı’ndan Belarus’a Yaptırım Sinyali

ABD Başkanı Joe Biden ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Yunanistan’dan Litvanya’ya giden yolcu uçağının Minsk’e indirilip yolcular arasında bulunan Belaruslu aktivistin gözaltına alınmasını kınarken bu ülkeye yönelik yeni yaptırımlar getirilebileceğinin sinyalini verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Mayıs’ta Yunanistan’dan Litvanya’ya giden yolcu uçağının Minsk’e indirilip yolcular arasında bulunan Belaruslu aktivistin gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Söz konusu olayın, ‘uluslararası normlara karşı doğrudan hakaret’ olduğunu öne süren Biden, “ABD, yolcu uçağının zorla indirilmesini ve gazeteci Roman Protaseviç’in uçaktan indirilerek gözaltına alınmasını en güçlü şekilde kınamaktadır. Bu çirkin olay ve sayın Prataseviç’in tutuklandığı görüntüler siyasi bir muhalife ve basın özgürlüğüne karşı utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

Protaseviç ve Belaruslu ‘siyasi mahkumların’ bir an önce serbest bırakılması çağrısı yapan Biden, söz konusu olayın gerçeklerinin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması için de uluslararası çağrı yaptı.

Belarus’a yönelik yaptırım sinyali de veren Biden şunları kaydetti: “Avrupa Birliği’nin (AB), Belarus’a karşı ekonomik yaptırım ve diğer önlemleri uygulamış olmasından dolayı memnuniyet duyuyorum. Ben de AB, diğer müttefikler, ortaklar ve uluslararası kuruluşlarla yakın koordinasyon içerisinde, bu olayın sorumlularından hesap sorulması için, ekibimden uygun yolları bulmalarını istedim.”

Biden, “Roman Protaseviç gibi gazeteciler, muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya ve eşi Sergey Tikhanovskiy gibi muhalif liderleri de dahil temel hakları için mücadele veren Belarusluların cesareti ve kararlılığını alkışlıyorum. ABD, mücadelelerinde Belarus halkının yanında durmaya devam edecektir” diye kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Belaruslu muhalif Tihanovskaya ile telefonda görüştü
Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne yaptığı yazılı açıklamada Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Belaruslu muhalif Svetlana Tihanovskaya ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Söz konusu görüşmede Sullivan’ın, ‘Belarus halkının demokrasi, insan hakları ve temel haklar taleplerine güçlü desteğini’ ilettiğinin aktarıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Sullivan, Tikhanovskaya, eşi Tikhanovskiy ve Lukaşenko rejiminin siyasi mahkumları olarak Belarus hapishanelerinde çürüyen yüzlerce diğer Belaruslu demokrasi aktivisti, bağımsız gazeteci ve sivil toplum liderinin cesareti ve fedakarlığını övdü.”

Sullivan’ın 23 Mayıs’taki yolcu uçağı olayını kınadığı, Protaseviç ve diğer mahkumların bir an önce salıverilmesi ve ‘uluslararası gözetim altında özgür ve adil seçim yapılması’ için çağrıda bulunduğunun iade edildiği açıklamada, “Sullivan, ABD’nin AB ve diğer ortak ve müttefikleriyle Lukaşenko rejiminden hesap soracağını açıkça belirtti” denildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Almanya’nın Büyümesinin 5’te 1’i BioNTech’ten

Koronavirüs aşısı geliştiren biyoteknoloji şirketi BioNTech, Almanya’nın ekonomik büyümesinin yaklaşık 5’te 1’ini sağladı. Alman basınında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir