17 Ocak 2022, Pazartesi

Kadın Örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi Kararına Tepki

Türkiye, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden 1 Temmuz’da çekilmiş olacak. Kadın örgütleri, Danıştay’ın aldığı ‘ret kararı’na da tepki gösterdi.

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, “Danıştay dün verdiği karar ile hukukun son nefesini vermesini kolaylaştırdı. AİHM tanımayanlara ses verelim. Biz kadınlar, Danıştay kararını tanımıyoruz. Bu karar Türkiye’nin insan hakları açısından ligden düşmesini sağlamıştır. Ama biz yine de hukuki süreci devam ettireceğiz. Cumhurbaşkanlığı tarafından Danıştay’a sunulan savunma aslında tek adam rejimini ortaya koyuyordu. Danıştay’ın başkanına ve üyelerine sesleniyorum. Bu hukuksuzluğu giderebilecek tek kuvvet hukuktur” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, “Mağdurların daha fazla suçlanacağı, faillerin cesaretlendirileceği bir döneme girileceğini düşünüyoruz. Durum olumsuz ama iç hukukumuzda olan 6284 var. Kadınlar haklarının devam ettiğini bilmeliler. Bir nefes gibi soluduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni asla unutmayacağız. Varmış gibi mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu da, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışının 1 Temmuz’da tescil edileceğini hatırlatarak “İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek demek, kadın erkek eşitliğini, demokrasiyi yok saymak, kadınlara karşı şiddete, bu insan hakları ihlaline göz yummak demektir. Kaygılıyız, ancak vazgeçmiyoruz, demokrasiye ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için eşit hakların yaşama geçmesini sağlamak için mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Elektrikte Kademeli Fiyat Tarifesinin Ayrıntıları Açıklandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kararı kapsamında tüm mesken tek zamanlı alçak gerilim aboneliklerinde 1 Ocak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir