3 Aralık 2021, Cuma

Kadınlar ‘Münevver Akyol’ İçin Adalet İstedi

İstanbul Okmeydanı’nda Münevver Akyol (26), isimli bir kadın evli olduğu Sıraç Akyol isimli erkek tarafından şiddet gördükten sonra intihar etti. Çocuk yaşta evlendirilen Münevver Akyol, evli olduğu Sıraç Akyol isimli erkek tarafından yıllardır sistematik bir şekilde şiddete maruz kaldı.

9 Kasım öğlen saatlerinde tekrar şiddete maruz kalan üç çocuk annesi Münevver Akyol, artık dayanamayarak yaşamına son verdi. Yaşanan olayın ardından duruma tepki gösteren Okmeydanlı Kadınlar, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “İntihar değil, cinayet” dedi.

Okmeydanlı Kadınlar imzasıyla yapılan eylemde okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

9 Kasım günü şiddet gördükten sonra hayatına son veren Münevver Akyol için buradayız. Biz kadınlar bunun bir intihar değil cinayet olduğunu biliyoruz. Münevver çocuk yaşta evlendirilmiş evliliği boyunca da sistematik şiddete uğraşmıştı. Aldığı uzaklaştırma kararları bir işe yaramamış evli olduğu erkek tehditlerine ve şiddetlerine devam etmişti. Münevverin ölümü cinayettir. Münevver ne ilk ne de sondur.

İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığından beri kadın cinayetlerindeki oran artmıştır şiddete uğradığı için karakola giden kadınlar karakol kapılarından sözleşmenin kaldırıldığı gerekçesiyle evlerine geri gönderiliyor. Bizler bu şiddetlerin münferit olmadığını biliyoruz. Bu cinayetlerin sorumlusu erkek devlettir. Katillere verilmeyen cezalar sonucunda her gün yeni kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz.

Bizler artık patriyarkaya karşı yaşayacağız birbirimizi her yerde savunacağız yalnız çaresiz değiliz buradayız hayatımızı haklarımıza sahip çıkıyoruz. Münevver’in ölümünün intihar diye kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Okmeydanlı Kadınlar olarak sürecin takipçisiyiz. İstanbul sözleşmesi biziz.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

25 Kasım’a Giderken Kadınlar: İsyanımız Bitmedi, Hayatlarımız İçin Mücadeleye

Tam 60 yıl önce Dominikli Patria, Minerva ve Maria Mirabel kız kardeşlerin, yani Kelebeklerin ülkeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir