26 Ekim 2021, Salı

Kaftancıoğlu: Gezi Parkı’nda Yürütülen Süreç Yasal Değil Siyasal

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, yeniden görülmeye başlanan Gezi Parkı davasına yönelik sürecin yasal olmadığının altını çizdi. “Süreç, yasal değil siyasal” dedi.


CHP’li Kaftancıoğlu, Umut Yertutan’ın sunduğu Perdenin Önü Arkası programında gazeteci İsmail Saymaz, Deniz Zeyrek ve İpek Özbey’in sorularını yanıtladı. Halktv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Hakan Çelenk’in Gezi Parkı davasına yönelik sorduğu soruya sürecin yasal olarak işletilmediğini söyleyen Kaftancıoğlu, Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden nasıl alındığını açıkladı.

Umut Yertutan’ın “Siyasi hedefiniz nedir?” sorusuna “Siyaset bir meslek değil. Siyaset sorumluluk duyarak yapılması gereken bir durumdur. Ben CHP’de ilkelerine inandığım için, iktidar yoluna katkı sunmak için CHP’ye üye oldum. Üye olduğumda il başkanı olmak da aklımdan geçmiyordu. Toplumun bu kadar sorunu varken ben kendimle ilgili hedef belirlemem, inandığım örgütlü mücadele de bunu gerektirir. Benim gönlümden geçen İstanbul’a nefes aldırdık, Türkiye’ye de nefes aldırmak” şeklinde yanıt verdi.

İsmail Saymaz’ın “Muharrem İnce’nin kurduğu parti CHP tabanını etkiler mi?” sorusunu ise “Etkileyeceğini düşünmüyorum. Saha izlenimlerime dayanarak söylüyorum, İstanbul’da partililerimizden tepki var. Gerekçelendirmeden ayrılmasını CHP içine sindiremedi” ifadelerini kullanarak yanıtladı.

Kaftancıoğlu, Hakan Çelenk’in Gezi Parkı davasına ilişkin “Hükümet Gezi Parkı’nı tekrar kaşımak mı istiyor?” sorusunu şöyle yanıtladı:

Toplumu ayrıştırarak bugüne kadar var olan bundan sonra da var olacağına inanan iktidarın her türlü niyeti olabilir. İktidarın niyetinden ziyade bizim yürüteceğimiz süreçle ilgiliyim. Gezi Parkı İBB’den nasıl alındı? Sultan Beyazıt Han Veli Hazretleri Vakfı’na geçirildi ve bu 2008 yılında yapılan yasal düzenlemeye dayandırıldı. Gezi Parkı’nın kültür varlığı kabul edilmesi için 2’inci Beyazıt döneminde veya şu anda var olmayan kışlanın yapılmış olması lazım. Galata Kulesi’ni de benzer şekilde aldılar. Bu tam da iktidarın büyükşehirleri çalıştırmama yöntemidir. Gezi Parkı’nda yürütülen süreç yasal değil siyasal. Burada iktidarın vermek istediği mesaj bize bunu yaptırmamaktır. Fakat vatandaş artık iktidarın neyi neden yaptığını çok iyi biliyor. Biz bağımsız yargının olduğu mahkemelerde bunların üstesinden geleceğiz.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Büyükelçilerin açıklamaları doğrudan ülkemizin egemenlik haklarını hedef almıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamlarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir